%87 Nedir?

Görmeyi düzeltmek şaşılığı %75-87 0ranında düzeltir. Bu asla kapatarak sağlanmamalıdır. Şaşılığı daha da artırırsınız

     Göremeyen göz kayar, kayan göz tembelleşir. Yapılan bir çalışmada göz tembelliğinin düzeltilmesi şaşılıkta %75-87 oranında düzelme sağlamaktadır. Bunu anlatırken şu ana hatlara değinmektedir:
     Görme bozukluğu çok büyük oranda şaşılık nedenidir,  göz kaslarındaki hatadan kaynaklanan şaşılık azdır. Görme gayreti kaslarda yapısal bozukluklara neden olur. Görmenin artırılması bunu da engelleyecektir.
Şaşılıkların çok büyük bir bölümü yatay yöndeki şaşılıklardır ve tedaviye kolay cevap verir.  
     Ameliyat gerektiren şaşılıklar oblik (verev) şaşılıklardır. Bunlar da çok kullanılmayan yukarı doğru artıyorsa ameliyat zorunlu değildir.
Görmenin düzeltilmesi göz tembelliği derinleşmeden ve göz kasları kalınlaşmadan yapılmalıdır.
Göz tembelliği derinleşirse ve kaslarda bozukluklar olaya eklenirse şaşılıkta bozulan fonksiyon bozuklukları da devreye girecek ve tedavi daha uzun sürecektir. Eşeldeki 1/10 gibi bir görme derin tembellik demektir. 2-3/10 gibi bir görmemezlik tedaviye daha kolay cevap verecektir.
     Şaşılık tedavisinde geç kalınırsa şaşı yöne çeken kas kalınlaşacak, karşıtı incelecektir. Bu tedavinin uzaması ve göz tembelliğinde bozulan onlarca fonksiyonun da egzersizle tedaviye alınması demektir.

En Çok Okunanlar