SAMSUN MEHMET L. Astigmat gözü tembelleştirir mi?
Dr. S.H. : Astigmat önemli göz tembelliği nedenidir: Gören noktaya görüntünün silik ve çizgi halinde düşmesi göz tembelliğine neden olur. Miyop’ u veya hipermetrop’ u çocuk gözünü kasarak telafi ettiği için göz tembelliği olasılığı daha düşüktür.  Astigmatta görüntüyü düzeltme gayreti sonuç vermez, yüzünü, gözünü kastığı için baş ağrısı ortaya çıkar.

AFYON AYŞE T. Astigmatta görme nasıldır?
DR. S.H.: Hem uzakta hem de yakında görme net değildir ve yamuktur, eğri büğrüdür, siliktir. Hipermetrop astigmatta yakını, miyop astigmatta uzağı bulanık ve yamuk görürsünüz.

YOZGAT REFİK U.: Çenemi aşağı doğru indirince daha net görüyorum. Bunun neden nedir?
DR. S.H.: Astigmatta bir eksende netsiz görme vardır. Astigmat birkaç eksende de olabilir ama en fazla eğrilik olan eksen hastayı daha fazla rahatsız eder. Bebek veya çocuk astigmatı telafi edecek şekilde başa ve boyuna pozisyon verebilir.

DİYARBAKIR ŞAHİN R.: Diyarbakır’ da görevliyim. Bebeğim 4 yaşında -3.50 her iki gözde astigmat belirlediler ve gözlük verdiler. Başka bir tedavi mümkün mü?...
DR. S.H.: Bebekte egzersizle astigmatı gidermeniz mümkündür. Göz kasları arasındaki dengesizlik önemli astigmat nedenidir, ön mercek korneada kırışıklık, dolayısı ile astigmat yapar. Gözün dışındaki beyaz sklera yumuşaktır, tedaviye kolay cevap verir.

ANKARA EMEL Y.: 5 yaşında kızımın artı astigmatlı gözlüğü var. Reçetemiz sağ sol  +3.50 sph +2.0 cyl 90 derece. Bana ne tavsiye edersiniz?
DR.S.H.: İleride gözlüksüz görmesini istiyorsanız size önemli bir görev düşmektedir. Egzersizle kolaylıkla +3.50 sph kısmını gözlüksüz gösterebilirsiniz. Uzakta görmede ve göz tembelliğinde +2.0 astigmatlı kısım etkilidir. Çocuğun astigmat tedavisi de kolaydır ama ona ayrı bir uygulama gerekmektedir.Mutlaka gecikmeden egzersize başlamalısınız.


İZMİR. Esra H. : astigmatlar neden farklı eksenlerde olmaktadır?
DR. S.H. : Astigmatta göz kasları arasındaki dengenin bozulması gözde yamulmaya neden olur. Kornea ve lens kırışır, astigmat oluşur. Gözün ön arka çapının normalden kısa olursa art, uzun olursa eksi astigmat ortaya çıkar. Astigmat 90 veya 180 derecelerde olur. Oblik (Verev) kaslardaki gerdirmelerin fazla olması eksenin 45 veya 135 eksenlerinde olmasına neden olur. Çoklu kasların gerdirmesi astigmatın diğer eksenlerde de olmasına neden olur.


TRABZON AYŞE F. : Astigmatın artı veya eksi oluşu neden kaynaklanır?
DR. S.H. : Gözün ön arka çapı kısa ise göz hipermetroptur, gözlükteki değerler artıdadır. Gözün ön arka çapı yumurta gibi uzunsa göz miyoptur, reçetedeki değerler eksidedir. Hem artı hem de eksi değer de olabilir. Bir eksen yakını diğer eksen uzağı görmeyecek şekilde bozulmuştur. Artı eksen tarafındaki göz kısmı kısa, eksi eksen tarafındaki göz kısmı uzundur. Yani göz tepeden basıktır.
l