GÖZLÜKSÜZ GÖRME İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR
ANKARA SUNA H.: Merhaba. Sitenizi tesadüfen okudum. Gözlüksüz görme ile ilgili yazılarınız dikkatimi çekti. Gözlüksüz görme ile ilgili ne yapabilirim, lütfen beni bilgilendiriniz?
DR. S.H.:Gözlüksüz görme başlı başına bir uygulama alanıdır.Yurt dışında bu işle uğraşan özel kurslar ve çok sayıda ev uygulama kitapları vardır. Biz size sadece ktap temini için adres verebiliriz.
  Yaşınız ne olursa olsun, miyop, hipermetrop, astigmat, 40 yaş sonrası yakını görmemezlik durumları için gözlüksüz görme uygulamaları ile ilgileniyorsanız ne yapmalısınız?
*İnternet giriniz. İngilizceyi iyi biliyorsanız “Vision without glasses “ yazarak bu konuda yazılmış çok sayıda kitaba ulaşabilirsiniz. Kredi kartınızı kullanarak getirtebilirsiniz.
*Türkiye’den de temin etmeniz mümkündür. İstediğiniz kitabı size temin edecek Ankara adresi sitemizde yer almaktadır.
*İngilizceniz yeterli düzeyde değilse aynı adresten bir kaç örneğinin çevirisini temin etmeniz mümkündür.
*Yurt dışı uygulamaları görme geliştirme ile ilgili özel kliniklerde yapılmaktadır. İstanbul ve Ankara’ da uygulayıcıların ismini aynı adresten almanız mümkündür.
İSTANBUL YEŞİM L.: Gözlüksüz görme programlarının başarı oranı nedir? Yaşım 32, benim için yararı olur mu?
DR.S.H.: Her yaş için uygulanmaktadır. Yurt dışında bankaya para yatırılmakta, 2-3 aylık tedavi süresince paranızı çekmemektedirler. Kurs bitince sizden itiraz gelmezse para hesaptan çekilmektedir. Parayı çekenleri ve memnun kalmayanları da noter kanalı ile ilan etmektedirler. Bu oldukça fazla garantidir.
BURSA Leman D.: …Gözlüksüz görme konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? Gözlükten kurtulmak istiyorum. Lens takmaktan da bıktım. Gözüme lazer yapılarak zedelenmesini de istemiyorum…..
DR.S.H.:Gözlüksüz görme ile ilgili uygulamaların tamamını biliyorum. Uygulayacak, bu işe zaman ayıracak durumum maalesef yok. Yurt dışından gelen bir hanım tarafından İstanbul’ da zaman zaman kurslar açılıyor. Önce konuyla ilgili kitapları okumanızı tavsiye ederim. Konuyu kavradıktan sonra kendiniz de yapabilirsiniz.
BALIKESİR EBRU D.: Gözlüksüz görme ile ilgili internette çok sayıda yayın var. Bazı egzersizler tavsiye edilmekte, onlardan yararlanabilir miyim?...
DR. S.H.: Sağlık ciddiyet ister. Önce hastaya zarar vermemek gerekir. Oradan buradan alıntılarla tedavi olmaz. Kapsamlı ve sistemli bir tedavi gerekmektedir. Ülkemizde kurslar olmadığına göre kitap alıp tedaviye başlayabilirsiniz. Çok sayıda mesajlar gelmekte, bu yolla tedavide başarı sağladıklarını bildirmektedirler. Kitaplar yeterli olabilir.
EDİRNE YAŞAR K.: …Ülkemizde bu konuyla ilgilenen doktorlar neden yok?....
DR.S.H.: Sorunuzun cevabını yazarken yazmamak daha uygun diye düşünüyorum. Biz enteresan bir ülkeyiz. Enteresan bir ülkenin doktorları da enteresan oluyor. Gerisini siz anlayın…Şaşılık egzersizle tedavi edileblen bir hastalıktır. Bu ülkenin doktorları bunu da yapmamaktadır. Ameliyat yapıp işi bitirme çabasındadır. Egzersizle kim uğraşacak? Göz gibi hassas bir organı zedeleseler bile. Lazer yapıp gözlüğü atma çabasındadırlar, çünkü bu işte kolay kazanılan fazla bir para söz konusudur.  
GAZİANTEP ŞAHİN K.: Lens kullanmaktan bıktım. Özel hastaneler dışında da lazer ameliyatı tavsiye eden yok, zaten de korkuyorum. Gözlüksüz görme için ne yapmalıyım. Yaşı 17…
DR.S.H.: Göz numaranız 24 yaşına kadar ilerleyecek. Önceleri 20 yaşına kadar ilerler diyorduk, şimdi bazı gözler için 30-35 yaş diyoruz. Önce ilerletmemeniz gerekmektedir, onunla ilgili bölüme giriniz. Ayrıca “Gözlüksüz görmeye hazırlık” bölümünü de okumalısınız.
l