Görme Geliştirme

Göz fonksiyonlarındaki tembelleşme net görmeyi azaltır. Mükemmel görme kimlere gerekli?

     Göz onlarca fonksiyonu olan bir organdır. Göz, el, beyin ve vücut iş birliği içinde çalışır, maalesef sadece görme için kullanılıyor. Kullanılmadıkça birçok işlevi körelmiştir.   Vision therapy de amaç körelen bu fonksiyonları yeniden kazandırmak ve geliştirmek.  Evin oğlu neden tembelleşti?      Evinize bir hizmetçi geldi. Çocuğunuzu giydiriyor,  yemeğini yediriyor, tuvaletini yaptırıyor, dişini fırçalıyor, sırtında gezdiriyor, ödevlerini yapıyor, çayını, suyun veriyor, banyosunu yaptırıyor, çantasını hazırlıyor, servisine kadar sırtında taşıyor, okulda da tüm işlerini görüyor. Gerisini anlatmayalım.  Evin oğlu tembelleşti. Olayı miyop’ a uygularsak hizmetçi gözlüğünüz, evin oğlu gözünüz. Gözlük göz fonksiyonlarını üstlendikçe göz fonksiyonları da giderek zayıflamaktadır. Göz doktoru her muayeneye gidişinizde aradaki farkı gözlük numarasını artırarak gidermeye çalışmaktadır.
    Odaklama zayıflıyor.
    Uyum zayıflıyor.
    Göz içinde lensin fonksiyonelliği azalıyor.
    İzleme işlevi geriliyor.
    Göz kasları gücünü kaybediyor.
    Konverjans azalıyor.
       Gözd
e azalan fonksiyonları düzeltme yoluna gidilmiyor, gözlük numarasını artırarak kayıp telafi edilmeye çalışılıyor. 6 ayda bir her gidişinizde numara daha da artırılıyor. Gözlüğünüz olmasa da göz fonksiyonları yeterli kullanılmadıkça gözler fonksiyonelliğini kaybetmektedir. Özel egzersizlerle gözlerin fonksiyonları canlı tutulmalıdır. Bu egzersizler kimlere gerekli? Olayı sadece göz olarak değil, göz, beyin,el ve beden ilişkisi olarak düşünmelisiniz. Geleceğimiz çocuklara Sporculara özellikle basketbolcu, voleybolcu, tenisci, masa teniscisi, beyzbolculara... Polis ve askerleri personele Beceri isteyen mesleklere: Cerrah, diş hekimi, pilot, sürücü, garson… 40-50 yaşını geçen herkese: yakını gözlüksüzgörmek isteyenlere, 40 yaş sonrası azalan görmeyi normal tutmak isteyen yaşlılara Becerikli olmak isteyen herkese mutlaka gerekmektedir. Sadece göz mü? Görme geliştirme egzersizleri göz, el, beyin ve beden iş birliğini sağlayan bir dizi egzersizlerdir. Tüm vücut fonksiyonlarını canlı tutmayı hedefler. Toplum içinde becerikli insanlar kendini gösterir. Bu bir tüm vücut çalışmasıdır. Sünepe insanla cevval insanı düşünün. Hedef cevval insanlar. Eller hünerli olur da gözler olmaz mı? Gözün gördüğünü el tamamlar ve yapar. İletişim kötü olursa  başarı olmaz.
     Dikkat ettiniz mi? Karı koca,ama biri daha aktif. Koca pasif ise farkı kapatmak için karısı daha aktif oluyor. Mükemmel görme iki gözün de aktif görmesiyle sağlanır. Gelişen teknoloji mükemmel görmeyi gerektiryor. Bu da iki gözün iş birliği içinde çalışması ile sağlanabilir. Siz de mükemmel görmelisiniz. Ama herkes mükemmel gördüğünü zannetmektedir. Ya siz?

                    
  

En Çok Okunanlar