Görme Geliştirme Egzersizleri

Görme geliştirme çok sayıda egzersizden oluşur. Sizin için neler gerektiği özenli ve kapsamlı bir muayene ile belirlenebilir.

     DÜNYADA GÖRME GELİŞTİRME UYGULAMALARI
     Hastaya görme geliştirmeye daha fazla zaman ayırma gereği görme geliştirme merkezlerinin doğmasına neden olmuştur.   
     Önce bu iş bir kültür ve zihniyet olayıdır. Gelişmiş toplumların uygulamasıdır. Düz mantıkla yürümez. Çok yönlü düşünmek gerekir.
     Bizim topluma uygun mu? Türk gibi başlarız, balıklama atlarız. Çabuk usanırız. Çabuk sonuç almak isteriz. Boyacı küpü gibi hemen daldırıp güneşe koyup iş bitirme düşüncesindeyiz. Her zaman her şey için de bahanemiz vardır. Hemen yorumlar getiririz.  Kendimize göre hızlı çözüm beklentilerimiz vardır.
     Ama gerekli, mutlaka uygulanmalıdır.
     Uzun yıllar: Bu tedaviler uzun yıllardır uygulanıyor. Belki de 100 yılı aştı. Ülkemizde yeni gündeme gelmektedir.  Çünkü biz kolaycıyız, zorlamaya gelmeyiz.
     Merkezler: Batıda geliştirme merkezleri genelde özel klinik olarak çalışmaktadır. Büyük hastaneler bu özel uygulamalara zaman ayıramamaktadır. Çok sayıda klinik vardır. Yöntemler genelde az çok aynıdır. Firmalar kendi yöntemimiz diye aynı hizmeti sunmaktadır. Patentli uygulamalar da söz konusudur.
     Temelde Bates egzersizleri: Egzersizlerin temelinde Dr. William Bates’in uygulamaları vardır ve geliştirilmiştir. Her klinik ilaveler yaparak daha mükemmel bir hale getirmiştir.
     Dr. William Bates Amerika.  Dr. William Bates 1920 de gözlüksüz görme yöntemini açıkladı. Hala dünyada kullanılıyor ama daha da geliştirilerek. Yöntemin temel düşüncesi
*Beden oluşan bozuklukları kendisi düzeltir. Kemik kırılınca kaynar, ciltteki yara iyileşir. Göz de kendi bozukluğunu giderir.
    Bates uygulayıcıları: Dr. Bates yöntemi Bates uygulayıcıları tarafından geliştirildi, çeşitlendirildi. Dünyada uygulanan tüm yöntemler az çok aynıdır
     Uzak doğu yöntemler: Miyoptan en fazla muzdarip olanlar uzak doğu ülkeleridir. İlerlemenin önüne geçmek için her gün zorunlu uygulamalar yapılmış ve yüksek numaraların önüne geçilmiştir.
     Çin miyop ve miyop yüksekliğinin en fazla olduğu dünya ülkesidir. Çin sağlık bakanlığı günün değişik saatlerinde işyerlerinde ve okullarda miyop ilerlemesini engelleyen egzersizler yaptırarak miyop oluşması ve ilerlemesinin önüne geçmektedir.    
     Çok sayıda kitap: Bu konuda yüzlerce kitaplar yazılmıştır. Konu hemen hemen aynı fakat farklı yaklaşımlar da vardır.
     Çok sayıda paket program: Burada kitaba basit alet ve CD ler ve uygulama programları eklenmiştir.
     Ülkemizdeki durum: Biz her konuda farklı bir ülkeyiz. Her olaya da yaklaşımlarımız değişiktir. Önemsemeyiz, ama dertleniriz. Üstüne de düşmeyiz. Sonra üzülürüz. Hep bahanelerimiz vardır. İşler yolunda gitmeyince suçu aileden birine atarız. Batıdaki veya uzak doğudaki disiplin ve kararlılık yoktur. Sağlık için para da vermek istemeyiz, ta ki durum ciddileşene kadar ama artık geç kalınmıştır. Üstün körü, kulaktan duyma bilgilerle olayı çözmeye çalışırız.
     Bu iş başlı başına bir uğraşı, eleman, yer ve SGK tarafından ödeme gerektirmektedir.       
*Ülkemizde hasta sayısı çoktur, göz hekimimizin ayıracak zamanı yoktur.
*Özel bir ilgi alanıdır.           
* Göz hekimleri ilerleme nedenlerini ve önlemleri bilmeli, hastaya gözlük verip göndermemelidir. Maalesef yapılan budur.
*Bir yaşam tarzı broşürü ve anlatılacak basit egzersizler bile ilerlemeyi durdurmada hastaya yararlı olacaktır.

     GÖRME GELİŞTİRME EGZERSİZLERİ
     İki arkadaş, ikisinin de her iki gözü 10/10 görüyor. Ama biri daha net görüyor, diğerinin göremediği şeyleri de görüyor. İki çocuk, ikisinin de gözlük numarası +5.00 ama biri gözlüksüz görüyor, diğeri +4.5 ile bile rahatsız olacak kadar az gördüğünü söylüyor. 
     Mükemmel görme için bir dizi egzersiz yapabilirsiniz. Gözün onlarca fonksiyonu var. Mükemmel görme ancak bunların canlı tutulması ile mümkündür. Bu fonksiyonlardaki gevşeme az görmeye neden olur, konunun bilincinde olmayan göz hekimleri bunu gözlük numarasını artırarak giderme  çalışır ve tabii ki bu mesleki bir hatadır.
     Gözlükle görme mükemmel görme değildir, gözlük kullananların hedefi gözlüksüz görme veya daha küçük gözlük numarası ile görmek olmalıdır. Unutmayın göz numarasını ölçen aletler sadece fiziksel ölçüm yapar, göz hekimi gözün fonksiyonlarının canlı tutulmasını sağlayacak egzersizler ekleyerek  daha net görmeyi, daha küçük numarayla görmeyi ve göz numarasının ilerlemesini engellemeyi sağlamak zorundadır.
        Nedir göz fonksiyonlarını canlı tutan egzersizler?
    İki gözle tek görme
    Füzyon
    Eş zamanlı algılama
    Görüntü tamamlama
    3 boyutlu görme (Stereoscopic vision- Depth perception)
    Göz tembelliği (Ampliopia)
    Supressiyon (Gölgeleme)
    İzleme, odaklama, fiksasyon (Tracking, focus, fixation) egzersizleri
    Uyum egzersizi (Accommodation)
    Konverjans(Convergence) diverjans (Divargence) egzersizleri.    
     Bunlar da yeterli değil, “Görme değil mükemmel görme” bölümünde anlatılan konularda da gözleriniz geliştirmelisiniz. Bu konuda çok sayıda size yararlı olabilecek yurt dışı yayınları vardır. Maalesef ülkemizde bu konuyla ilgilenen kaynak kitaplar yetersizdir.
      "Görme Geliştirme Egzersizleri” bir örnek kitap halinde size sunulmuştur. Daha net görmek, daha düşük numaralı gözlük ile görmek, gözlüksüz görmek için mutlaka bu egzersizleri uygulamalısınız. Kendi başınıza yapacağınız egzersizler yararlı olacaktır.
.  Görme geliştirme egzersizleri evde yapılan (Home Exercises) ev egzersizleri şeklindedir. Görme geliştirme egzersizleri basitleştirilmiş aletlerle, bilgisayar programları, egzersiz kartları, özel gözlüklerle yapılır.    

          
  

En Çok Okunanlar