Miyoplarda Gözlüksüz Görme

Miyopu başlatmama, küçük miyopu gözlüksüz gösterme, miyopu ilerletmeme, yavaşlatma, azaltma

       Bir gözlükçü çocuğuyum. Miyopla tanışmam 14 yaşında oldu ve  -1.25 ile başladım. 17 yaşımda göz numaram  -1.75 e ulaştı. Tıp fakültesinde göz stajını yaparken gözlüğümün numarası  -2.25 numara idi. Hocaya sordum. ” Bu gözlükleri nasıl atacağız?” Gözlüğümü aldı, “Çöp nerede? “ dedi ve atar gibi yaptı. Keşke atsaydı. Tıp fakültesini bitirdiğimde gözlüğüm -3.75 olmuştu. Göz asistanlığına girince “Gözü gözlükle bozma” olayını anladım. Miyoptaki temelleri kavramaya başladım. Giderek göz numarasını azaltmaya başladım. Bir yıl gibi sürede  -2.25 numara ile görmeye başladım. Bugün -1.25 ve -1.75 gözlük kullanıyorum.
     Her zaman dilimden düşmeyen bir cümle var: Doktorlar ikiye ayrılır. Ben ikincisiyim derim.

     Bildiklerinizi unutun.  Dünyada miyop gözlük ile ilgili çok farklı uygulamalar yapılmaktadır.
Miyopta UygulamalarMiyop uzağı göremezliktir. Çocuğun yüzünü görmekteyiz ama uzakta oynayan çocukları net görmemekteyiz. Dünyada miyop uygulamaları bizden farklıdır. Nedir bunlar?
Miyop oluşması önlenebilir.
Küçük miyoplarda gözlüksüz görme sağlanabilir.
Miyop’un ilerlemesi yavaşlatılabilir, durdurabilir,
Miyop numarası geriletebilir.
Miyop’ un göze verdiği harabiyet önlenebilir.
     Miyop neden ilerlememeli veya az ilerlemeli? Miyop ilerledikçe gözde bozulmalar ortaya çıkar.
*Gözlük sağlam göz kadar net göstermez. Arttıkça net görme giderek azalmaktadır.
*Miyop ilerledikçe göz yumurta gibi uzamaktadır. Bu göz yapılarının bozulması demektir.
*Göz uzadıkça çatlamalar, göz topunda yamulmalar, göz dokularında yapısal bozukluklar oluşur.
*Göz orta suyu bozulur, pelte gibi iken su gibi olur, içinde siyah lekeler oluşur.
*Gören noktada fovea gerilme, çatlama, kanama, hücre kayıpları sonucu merkezi görme bozulur. Gözün merkeziyi görmez, eğri büğrü görür.
*Gözlükle görme giderek azalır. Netlik azlığı olur. Miyop her şeyi ufak görür.
*7-8 numaradan sonra göz dibi yapıları erir, eprir, çatlar, yırtılır, kanar.
     Dünyada 1920den beri miyop için çok özel tedaviler uygulanmakta ama bunlar henüz ülkemizde uygulanmamaktadır. Nedir bunlar?
      Miyopu başlatmamak elinizde. Miyopta genetik geçiş azdır, sonradan ortaya çıkmaktadır. Diğer çocuklarınızda çıkmasını önleyebilirsiniz. Eskimolarda 137 kişiden ikisinde küçük miyopi varken Amerika’ da şehirleşmiş Eskimolarda miyop oranı Amerikan vatandaşlarına eşittir. Demek ki şehirleşme miyopiyi ortaya çıkarmaktadır.
     Küçük miyoplar: Küçük numaralı miyopların gözlüksüz görmesi sağlanmalıdır. 2 numaraya kadar miyop için gözlüksüz görme yöntemlerine uygulanmalı hemen gözlüğe geçilmemelidir.
Miyop’ u yavaşlatmak, ilerlemesinin önüne geçmek mümkün.
Miyop hastanın numarası azaltılabilir. Özel yöntemler uygulanarak gözlükten kurtulabilirsiniz.
      Miyopta gözlüksüz görme:  Miyop uzağı görememektir. Eksi gözlük camı ile düzeltilir. Astigmat ön mercek ve lens’ deki eğriliklere bağlı görüntünün eğri büğrü yamuk görülmesidir. Gözlük reçetesinde miyop sph değerle, astigmatizma cyl değer ve ekseni ile ifade edilir.
     Okul çağında başlayan miyop giderek artar. 20 yaşlarında ilerleme hızı azalır. 24 yaşında ilerleme durur. Yüksek numaralarda ilerleme 30 yaşını bulur. İlerlemede genetik durumun katkısı sadece %2 civarındadır. Daha fazla ilerlemeye hatalı uygulamalar neden olmaktadır.
     Miyop bir hastalıktır. Önce miyop‘un bir hastalık olduğunu kabullenin. Miyop’un gözde oluşturacağı tahribata dur demelisiniz. Bu ancak olayı kavramakla mümkün olabilir.
    Miyopta gözlüksüz görme uygulamaları: Olay basittir, kavramak ve uygulamak kolaydır. Ev egzersizi ile sorunu giderebilirsiniz.
     A.Önce miyop başlatılmamalıdır. Ailede veya yakın kan bağı olan akrabalarda yüksek miyop olanlar miyop’ un başlamaması için önlem alabilir.
*Genetik geçiş oldukça düşüktür.
*Miyop oluşturacak olumsuz şartlar ortadan kaldırılır.
*Miyop oluşturmayı önleyen bir yaşam tarzı oluşturulur.
*Doktorunuzla bu konuyu görüşmelisiniz. Bu konuda hazırlanmış kitapçığı okuyunuz.
     B.Yeni başlayan miyop başlangıçta durdurulmalıdır. Başlangıçta miyop fonksiyon bozukluğu şeklinde başlar. Göz içi veya dışındaki kaslar arasındaki dengenin bozulması, odaklamanın, uyumun yeterince sağlanamaması, psikolojik travma ve stres, gözle beyin arasındaki iletişimde tekleme/kısa süreli kesinti (Shut of) miyop’ u başlatabilir.
* Hemen gözlük takılmamalı, göz gözlüğe alıştırılmamalı, göz fonksiyonlarının daha fazla bozulmasına izin vermemelidir. Anne baba gözlüğünü hemen taktırarak çocuğunu ömür boyu gözlük kullanmaya mahküm eder.
*Siliyer dönem iyi değerlendirilirse, geçici görme bozukluğunun kalıcı olması önlenebilir, gözlüksüz görme sağlanabilir.
*Doktorunuz gözlük yazdı ise gözün siliyer veya aksiyel dönemi göz parametreleri ölçülerek değerlendirilmelidir.
Gözün ön arka çapı ölçülmeli, Korneal topografi ile gözün durumu değerlendirilmelidir.)
*Birkaç küçük egzersizle bu dönemde gözlükten kurtulmak mümkündür.
    C. Küçük miyoplar egzersizle giderilebilir. Genetik miyop oranı düşüktür. Bazı fonksiyonlardaki yetersizlik miyop’ un önünü açar. Alacağınız önlemler ve egzersizler gözlüksüz görmeyi sağlar.
     D.Siliyer dönem atlamışsınız, göz aksiyel dönemde: Gözün ön arka çapı uzamış, belki kornea da dikleşmiştir. Korneanın dikleşmesi kavsinin düzleşmesi,  öne doğru ilerlemesi, rakamsal değerinin düşmesi demektir. (Örneğin 780 den 730 a düşmesi gibi) Gözlüksüz görme egzersizleri ile gözün ön arka çapı uzamasını eski haline getirebilir ve korneayı tekrar düzleştirebilirsiniz.
     E.İlerleme durdurulmalı: Yaşam tarzı oluşturulması ve basit egzersizlerle miyop’un ilerlemesi durdurulabilir. Bu konuda yazılmış bir kitap edinmelisiniz.
     F. Her yaşta miyop: Dr. Bates 1920 de gözlüksüz görme uygulamalarını başlatmıştır. Bates uygulayıcıları dünya çapında gözlüksüz görme tedavisini sürdürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Main Midle Holder Not Insert
Main Right Holder Not Insert
Bottom Holder Not Insert