Yakını Gözlüksüz Görme

Yaşı kırkı geçenler 10-15 yıl daha yakını gözlüksüz görmelisiniz. Gözlüksüz görme, net ve kaliteli bir görmedir.

      Bildiklerinizi unutun.  Dünyada yakın görme ile ilgili çok farklı uygulamalar yapılmaktadır.  40 yaşına gelince yakın görmemezlik şikâyetleri başlamaktadır. Dünyada yeni uygulamalarla 50 li yaşlara kadar yakın gözlüğü kullanmadan yakını görmek mümkün olmaktadır.  40 yaşına gelince neden yakını görememezliği başlıyor?  Göz içinde mesafeyi ayarlayan lensin elastikiyetini kaybetmesi, ona hareket sağlayan siliyer kasın gücünün azalması önemli nedendir. Gözlükle görme kendi gözünüz kadar net değildir. Bu nedenle gözlüksüz görmelisiniz. Dünyadaki uygulamalardan siz de yararlanmalısınız ve gözlüksüz görmelisiniz.
     Neden Önemli? Gözlüksüz görme daha net görmedir. Gözlük her şeyi iri gösterir.40 yaşından itibaren yakında gözlük takmak insana yaşlılık imajı vermektedir.
     Görme Geliştirme Merkezleri: Genelde bunlar bahçe içinde 2-3 katlı yerlerdir. Sadece görme geliştirme işi ile uğraşırlar. Göz tembelliği tedavisi, gözlüksüz görme, miyopu yavaşlatma, durdurma, düzeltme, 40 yaş üzeri 10 yıl daha gözlüksüz görme gibi uygulamaları yaparlar. Ülkemizde böyle bir kuruluş henüz yoktur. İnternet üzerinden uygulama yapan birkaç firma vardır.
     Tedavide neler yapılmaktadır? Bu tedavinin hedefi gözün yorgunluğunu almak, ona zindelik
kavuşturmak, gerileyen göz fonksiyonlarını yeniden düzene koymak, tüm göz kaslarını çalışır hale getirerek gözü fonksiyonel tutmaktır.
a. Tüm göz fonksiyonlarını işler halde tutmaya yönelik tedavi uygulanır.
b.Yaşlandıkça zayıflayan fonksiyonlar yeniden normal düzeyde çalışır hale getirilir.
c.Göz içindeki lensin elastikiyet kaybı azaltılır.
d.Göz içindeki lens çevresinde lensi düzleştirip bombeleştirerek görüntüyü gören noktaya düşüren siliyer kasın güçlenmesi sağlanır.
e.Gözün her mesafeye bakışımızda netleşmesini sağlayan uyum fonksiyonunu geliştirilir.
f.İki gözü aynı noktada birleştirme ve tespit etme fonksiyonunu geliştirilir.
     Görme geliştirme paket programları: Home Therapy (Ev tedavisi) şeklinde uygulamalardır. Bilgisayar programları, kitaplar, CDler, basitleştirilmiş ev egzersiz aletlerinden oluşur. Siz nasıl yararlanabilirsiniz? Böyle programı internetten satın alabilirsiniz. Veya sizin için temin edecek firmalardan sağlayabilirsiniz.
      YAŞ 40. Yakın görmede azalma başlıyor.  Prespiyopi yakını görmemezliktir. 40 yaş civarı başlar, lensin elastikiyet kaybı sonucudur. Artı gözlük numarası ile görme sağlanır, yaş arttıkça numara da artar. 40 yaşında +1.00,  45 yaşında +1.50,  50 yaşında +2.00, 55 yaşında +2.50 altmış yaşında +3.00 numara gözlük ile düzeltilebilir. Burada size ve göz hekiminize bir görev düşmektedir, ellili yaşlar boyunca yakını gözlüksüz görmek.
     Yakın görmemezliğin başlama yaşı: Ülkemizde yakın görmemelik 40 yaş civarı başlar. Genetik ve güneş etkilidir. Güneşin fazla olduğu Hindistan’ da daha erken,  az olduğu Danimarka’da daha geç başlar.
     Neden gözlüksüz görmelisiniz?  Önce imajınız bozulmaktadır. Yaşlı görünümüne adım atmaktasınız. Gözlüğü cepten çıkarıp işi bitince yerine koymak zahmetli bir iştir. Gözün görmesi gözlükle görmeden daha da nettir.
     Göz hekimi: Göz hekimine düşen görev yakın ellili yaşlara kadar gözlüksüz yakın görmeyi uzatmaktır.
*Yakın görmemeye başlayan hastaya gözlük verilmeden egzersiz önermelidir.
*Başlamadan Prespiyopi ’ de etkili hastalıklar için önlem almalıdır.
     Gözlük değil egzersiz: Egzersizle göz fonksiyonları canlı tutulması gözlük gereksinimini giderir.   Hastanın aydınlatılması gerekir. Hasta hemen gözlükle olayı çözümlemek istemektedir. Gözlük takıldıktan bir ay sonra bir ay önce gözlüksüz gördüğü yazıları gözlük olmadan göremeyecektir, çünkü göz kendini bırakır ve gözlüğe bağımlı hale gelir.
    Yaş 35: Prespiyopi 40 yaş civarı başlar. 40 yaş öncesi 5 yıl çok iyi değerlendirilmelidir. 5 yıl öncesi şansı kaçırsanız bile yine egzersizlere başlamalısınız.
     Yakın görmemezlik neden doğuyor? Lensteki elastikiyet kaybı göz fonksiyonlarını giderek bozar;
*Odaklama yetersizdir.
*Uyum yetersizdir.
*Fiksasyon yetersizdir.
     Yakını gözlüksüz görmede temel düşünce. Amerika. Dr. William Bates (1860-1931) 1920 de gözlüksüz görme ile ilgili uygulamalarının sonuçlarını açıkladı.
*Görmenin % 90’ı zihinseldir. Gözler sadece duyu organlarıdır.
*Doğanın tekniği: Dr. William Bates uyguladığı tekniğin kendi tekniği olmayıp doğanın uyguladığı teknik olduğunu anlattı. Kırılan kemik kaynar, kesilen yara doğal olarak iyileşir. Yanık kendiliğinden kapanır. Görme yeteneğimiz de doğal yöntemlerle iyileşir. İyileşmeyi ilave egzersizlerle hızlandırabilirsiniz.
*Yakını görmek için kullanılan gözlük göz fonksiyonlarını üstlenerek fonksiyonların giderek daha fazla bozulmasına neden olmaktadır.
      Başlamadan önlem almak.  Yakını 40 yaşından sonra 50 li yaşlar boyunca gözlüksüz görmek için konu ile ilgili kitap edinmek, orada anlatılan önlemlere dikkat etmek gerekmektedir.
     Gözlük kullanıyorum ne yapayım?  Size 2 yöntemden birini uygulamanızı öneririz. Bu konu ile ilgili yurt dışından (İngilizce) yayınlar temin edebilirsiniz. Ülkemizde Türkçe çevirileri de bulunmaktadır.
    A.Bates yöntemleri: Gözlüksüz görme egzersizleri Dr. William Bates ve takipçileri tarafından uygulanan bir yöntemdir. Bates’ e göre görmemezlik zihindeki bozulma sonucudur.  Bates uygulamaları görmeyi zihinde çözmeyi hedeflemektir. İlgili kitapları alabilirsiniz veya ülkemizdeki uygulamaların kursuna katılabilirsiniz.
     B.Yakını egzersizle gözlüksüz görme: Göz içinde uyumu, odaklamayı, fiksasyonu sağlayan lens ve çevresindeki siliyer kasın egzersizle fonksiyonelliğinin sürdürülmesine yönelik uygulamadır. Bunlar ara sıra uygulayacağınız bir dizi egzersizdir.  Size uygulanan egzersizlerle gerileyen fonksiyonları eski değerine getirip yakını gözlüksüz görebilirsiniz. Bununla ilgili kitap almanız yeterlidir.
 

 

Main Midle Holder Not Insert
Main Right Holder Not Insert
Bottom Holder Not Insert