Gözlük İçin Lazer Ama Ama...

Miyop gözlük kullanıyorum ama lazer olmuyorum. Gözlükten kurtulacağım derken belaların içinde yüzenleri gördükçe üzülüyorum.

     Daha önceki broşürümde “Göz doktorları gözlüğü atmak için neden lazer olmuyorlar? ” idi. Bu işi yapan doktorlardan çok tepki aldım. Şikâyet etmedikleri merci kalmadı. Rekabet kuruluna gitmekle tehdit ettiler, yatırımlarını baltalamakla suçladılar. Onlar için göz sağlığı önemli değil de yatırımlarının karşılığını almaları önemli idi…
     Ben kimim? Göz doktoruyum. Ömür boyu -3,5 miyop gözlük taktım. Ara sıra lens kullandım. Hala gözlük takıyorum. Meslek hayatım boyunca her yenilikte ülkemiz bazında hep ilk yapanlardan oldum, her yeniliği bölgemdeki insanlara en kısa zamanda sundum. Her yeni aleti ve en kalitelisini alıp bölge insanımın yararlanmasını sağladım, bana mali külfet yüklese de zarar etsem de… Hastalarım bunu bilir. Gözlüğü atma ameliyatında neden böyle davranmadığımı soran hastalarıma yıllarca “İçime sinmiyor, hastalarıma zararının olacağını düşünüyorum, hastalarımın böyle bir maceraya girmelerini istemiyorum..” dedim.
      Söyletmeyin vurun: Örtün, gizleyin: Daha önceki yazımız için savcılık, tabip odası, meslek odası, televizyon programları, arkadaş baskısı, uzlaşalım çağrıları dâhil her yolu denediler. Resmi değil de rica ile bu yayını durdurmamızı istediler. Engizisyon ruhlular belki de şimdi ticaretleri bozulmasın diye epeyce bir uğraşa girecek, müracaat yapmadıkları baskı grupları kalmayacak…
      Tüm dünyada eş değer yayınlar o kadar çok ki? İnternete girdiğiniz zaman lazerle gözlük tedavisinin sorunlarını anlatan binlerce yayın bulabilirsiniz.
      Göz doktorları: Bir masada 6 kişi. Hepsi de göz doktoru. Biri dışında hepsi gözlüklü, gözlüksüz doktor zaten hiç gözlük kullanmamış. Bir göz doktoru geliyor, "Sizi sizi gözlüklü göz doktorları. Sizin resminizi çekip işte göz doktorlarımız, hepsi de gözlüklü diye internette rezil edeceğim… (!)"
     Gözlüklü göz doktorları: Hastalarıma lazerle gözlük düzeltme ameliyatı yapan meşhur meşhur göz doktorların gözlüklü resimlerini gösteriyorum ve "Bunlar “Lazerle gözlük atma” konusunun pirileri diyorum. 30-40 senedir gözlüğü atmak için lazer ve ameliyat yapıyorlar ama kendileri gözlüklü. Kendisine lazer yaptırmayan başkasına yaptıran göz hekimleri..."  İşte işin püf noktası.
      Mecmualar: Gözle ilgili mecmualarda göz doktorlarının resimleri var ve çoğu gözlüklü…
      Doğruyu söyleyebilme erdemi? Kongrede ayrı konuşmak, kahvaltıda ayrı konuşmak. Kongrede konuşulanların doğrular kahvaltıda konuşulur, günahlar kahvaltıda çıkarılır.
      İşi ticaret olarak düşünmek: Bir adam şu işi yapıyor diye kızarsınız ama bir başkası da bu iş de onun işi, onun mesleği der onu mazur görür.
      Gözle ilgili bilimsel gerçekler:Herkes her şeyi biliyor. Burada anlatılanların hepsi göz doktorlarının hepsi tarafından bilinmektedir.
FDA onayı: Amerikan gıda ve ilaç kurumu. Bozuk siciliyle meşhur. Yumurta üreticileri ayağa kalkınca kararından dönen, diyabetlilerin tatlandırıcı sakarini kanser yapıyor açıklamasının ardında bir başka kuruluşun piyasaya tatlandırıcıyı çıkarma olayı çıkınca rezil olan kuruluş. Alet firmalarının üretime destek dayanağı...  Özetle güvenirliği kalmamış, paraların döndüğü bir kuruluş… Alet onayını ameliyat onayı gibi göstermek… Yine de FDA raporuna göre %31,3 hastada göz kuruluğu yönünden önemli kötüleşme var. FDA raporuna göre lasiks tedavisinden sonra %19,1 hasta ilk 6 ay gece araba süremedi.
     Bilimsel yayın fiyaskosu: Dünyadaki bilimsel yayın fiyaskosunu herkes biliyor, böyle bir ortamda bunu tartışmak istemiyorum. Bilimsel yayın yaparken bazılarına birilerine hizmet, aletini veya ilacını desteklemek amacıyla yayın yaptırılmaktadır.
      Bu bir ameliyattır: Ameliyat şeklinde göz ön merceğinde bir tabaka yerinden kesiliyor, lazer yapılıp kapatılıyor. Hastalara bunun bir ameliyat olduğu anlatılmamaktadır.  Birkaç saniyelik lazerle işlem tamam denmektedir.
    Derdimiz flap: Flap lazer yapan göz hekiminin korkulu rüyasıdır. Bu rüya ameliyatla başlar, hastanın ömrü boyunca devam eder. Hasta kontrollere gelince flapa bir şey mi oldu diye göz doktorunun yüzü sararır.
      Neden flap: Lazerle müdahalede lazer derine inememektedir. 200 mikron kornea parçası soğan zarı gibi kesilerek kaldırılır, lazer yapıldıktan sonra lazer yapıldıktan sonra yeniden yerine yerleştirilir.
Flap yırtılabilir, flap kırışabilir, flap ince kesilebilir, flap kalın kesilebilir. Flap zedelenebilir. Flapın menteşesi kopabilir. Flap tam olmayabilir. Flap merkezlemeyebilir. 
      Zamanla flap: Flap zamanla damarlanabilir. Flap sararabilir, şeffaflığı azalabilir.      
      Flap’ın kaynaması: Flap’ın ortası kaynamaz, kenarları birbirine yapışır ama yine
de travma ile kolayca birbirinden ayrılabilir.
      Kırışıklığı mükemmel düzeltebilmek: Kesilen parça lazer yapıldıktan sonra eski yerine yatırılması anında kırışıklıklar olmaktadır. Bu görüntüde dalgalanmaya neden olur.
      Flap ömür boyu kurur: En büyük dert bu. Lazer ameliyatında ömür boyu bu kurumanın verdiği batmayı ve bulanıklığı gidermek için suni gözyaşı kullanır.
      10 yıl sonra bile:10yıl sonra bile elinize bir spatül alarak flapı kolaylıkla kaldırabilirsiniz. En önemli nedeni lazerle kesilen korneanın iki yanık yüzeyinin birbirine kaynamamasıdır. Hücrelerin üst üste gelmemesi: Kesilip tekrar yerleştirilen kornea dokusunda hücreler yine aynı sağlıklı dizilişte olabilir mi? Asla. Bu net görmede bozulma, ışık parıldamaları demektir.
      OLAY KORNEADA, ONUN SAYDAMLIĞI, DAYANIKLIĞI, HÜCRE SAYISI, YARA İYİLEŞME KAPASİTESİ, HASTALIĞA DİRENÇ GÖSTERME GÜCÜ İLE OYNAMAKTASINIZ:
      Mükemmeli korumak: Göz ön merceği kornea saydam bir yapı ve bu yapının mükemmelliği korunmalıdır. Saydamlığı kaybolmamalı, hastalıklara direnci yaşam boyu azalmamalı, bir başka hastalığa davetiye çıkarmamalıdır.
     Gözdeki kornea kalenin kapısıdır. Lazerle müdahalede kale kapısının gücünü azaltılmaktadır. 500 -550 mikron 1 mm.nin yarısı demektir, siz buradan 200 mikronluk bir tabaka kaldırıyorsunuz, yerine yerleştirilince merkez tam kaynamamaktadır. 500 mikronun 200 mikronunu lazerle eritmektesiniz. Tabanda milimetrenin 1/10 gibi sağlam doku kalmaktadır. Yani gözünüzü kale olarak düşünürsen kalenin kapısını çok zayıflatmaktasınız.     Kornea saydam bir organdır, onun saydamlığı ile oynamaktasınız? Lazer gözün görmesini sağlayan en kıymetli ortamına yapılmaktadır. Onun saydamlığını azaltmaktadır.
      Kornea ile oynamak: Korneayı tutan hastalıklar tedaviye zor cevap verir, hasar bırakır, görmeyi bozar. Kornea özün görmede en etkili ve cam gibi saydam bölümüdür. Buraya yönelik kumar oynamakta ve burayı riske atmaktasınız.
      En büyük dertlerinizden biri korneal ektazi: Korneanın incelmesi, yapısının bozulması, ameliyatın başarısız olması sonucu ön merceğin düzeninin bozulması, balon vermesi, renginin değişmesi, ödem gelişmesi. Bu görmeyen, ağrılı, rahatsız bir gözdür. Korneanın hastalığa direnme gücünü lazer ameliyatı ile azaltmaktasınız. Kornea görmenin sağlandığı saydam ortam ve siz bu ortamın direncini kırmaktasınız. Hücre sayısı: Lazer sonrası saydam sağlayan hücre sayısı önemli ölçüde azalmaktadır.
      Yaranın kaynaması: İki yanık yüzeyi birbirine kaynar mı? Cildinizde yanık olsa normal cilt görünümün kaybeder, üzerinde kıllar bile büyümez. Lazerle ilgili bir toplantıda 10 yıl önce yapılmış gözlüğü atmak için lazer yapılan bir gözde flapın bir spatülle çok basit bir kaldırıldığı gösterilmiştir.
      Hangi yanık iz bırakmaz? Lazer ameliyatı kesilen flap’ın ve alttaki kornea yüzeyinin ısıyla kesilme işlemidir. İki yanık yüzeyinde gelişmiş mikroskoplarla ile görülebilen izler vardır, bunlar görmenin netliğini bozar.
      SORUNLAR SORUNLAR SORUNLAR…
      Göz numarasını sıfırlayabilmek: En önemli sorunlardan biri. Ameliyattan sonra doktordan tekrar ameliyata alalım teklifleri gelebilir.
      Düzelmenin devamlılığını sağlamak: Bu da önemli bir sorun. Tekrar yeni numaralar: Numaranın sıfırlanmasında başarısızlık olan vakalar çoktur. Bunlara yeni ameliyatlar gerekmektedir.
      GÖRMENİN KALİTESİ:
      Görme değil mükemmel görme: Eşelde harfleri okumak hiç önemli değil. Önemli olan mükemmel görmek.  Mükemmel görme de ne özellikler var? Diyebilir?
      Işık parıldamaları, yansımalar: Parıltılı, yansımalı görme hastaların önemli şikâyetlerinden.
      Gece araba sürmek: Hastaların en büyük sıkıntısı akşam araba kullanımı anındaki ışık yansımalarıdır. İlk iki yıl bu durum gece araba kullanamayacak kadar fazladır.
      Kontrast duyarlılığı azaltmak: Kontrast çizgiler arasındaki zıtlıktır, netliği belirler. Lazerle gözlüğü atma ameliyatı ardından kontrast duyarlılık azalır, görür ama net görmez.
      10/10 görebilirsiniz ama net göremezsiniz: Lazer olmuş bir gözde görmeyi neler bozar?
*Kesilen hücreler üst üste gelmez
*Flapın kuruması görmede günlük oynamalar yapar.
*Lazer yakar, dokularda hassas mikroskoplarla görülen yanık, büzülme, kaynama bozuklukları vardır.
*Flapta sararma, damarlaşma, bozulmalar görmeyi bozar.
*Korneadaki kuruma görme netliğini bozar. Özellikle bilgisayar başındakiler için önemlidir.
      Lazer yakar: Lazerin yanığı ve yara iyileşmesinin mükemmel olmaması, flaptaki kırışıklık net görmeme nedenidir.
      Göz kuruluğu ne olacak? Göz kuruluğu yüzyılın en önemli hastalığıdır. En çok kullanılan göz ilacı göz kuruluğu ilacıdır.  Göze başvuruların çok büyük bir çoğunluğu göz kuruluğunun verdiği sıkıntılar nedeniyledir. Göz kuruluğu net görmeyi bozar.Göz kuruluğu gözde batma yapar.      Gözün neresi kurur? Kornea. Lazer nereye yapılıyor? Korneaya. Göz kuruluğundan en çok kim sıkıntı çeker? Bilgisayar başındakiler, çok okuyanlar, klima ve bol ışık altındakiler…  Yani aktif olarak çalışanlar. 40 yaş üstünde gözyaşı bezi de yaşlanıyor, onunla ilgili hastalıklar ortaya çıkıyor. Şeker, tansiyon, damar sertliği, kalp hastalıkları guatr, mide ile ilgili ilaçlar kullanılmaya başlar ve bunlar gözyaşı üretimini de azaltır.
      Lazer olmuş bir gözün düzenini ne bozar?
*Alerjiler
*Göz kuruluğu
*Travma. Aşırı ovalama
*Gözün hastalıkları: Göz enfeksiyonları, göze yabancı cisim kaçması, katarakt, göz tansiyonu, şeker hastalığının göze vurması…                                                                                                                                                                                                                                   *İlaçlar: Sistemik ilaçların en büyük sakıncası gözde kuruma yapmasıdır. Buna ilaveten lazer de gözü kurutan en önemli nedendir. Bunlar ağrı kesiciler, alerji, depressiyon, mide, guatr, kalp, tansiyon ilaçları…
*Sistemik hastalıklar: Sistemik hastalıklar gözün düzenini bozar. Şeker, romatizma…  Kornea da bundan etkilenir.
      LAZER YAPILANLAR MEMNUN MU? İşin bilincinde olmayanlar, rahatsızlıktan bihaber olanlar memnun olabilir ama... Bir de işin bilincinde olan grup var. Sizler söylenmeyenler bize söyleniyor. Hastalar kimseye söyleyemedikleri şikâyetlerini göz doktorlarına söylüyorlar.
      MÜNEVVER KİM? Münevver her iki gözüne defalarca lazer ameliyatı olmuş bir genç kız. Her iki gözüne perde de geldi, katarakt ameliyatı da oldu. Bu ara Hepatit C kaptı. Asla ve asla memnun değil. Bir gün münevver muayenehaneme geldi. Lazerle gözlüğü atmak isteyen başka bir hastaya olayı anlatırken, Münevverin sesini duydum ve muayene odasına çağırdım. Münevver lazerle gözlüğü atma ameliyatları olmuştu. “Anlat durumu Münevver dedim.” Münevver “ Çok memnunum, size de tavsiye ederim” dedi. Münevver genç bir kızdı, gözünün başına gelenleri kimseye açıklamak istemiyordu. Münevver başına gelenleri anlatabilirsin dedim, sonra uzun uzun anlattı gözünün başına gelenleri.  BUNU NEDEN ANLATIYORUM: HİÇ KİMSE GÖZÜNÜN RAHATSIZLIĞINI BİR BAŞKASINA ANLATMAK İSTEMİYOR…
      Nedir hastaların şikâyetleri?
*Görüntü gün boyu değişiyor
*Işığa bakamıyorum
*Gece araba kullanamıyorum
*Gözüm devamlı kuruyor
*Güneş çok rahatsız ediyor
*Tekrar numara çıktı
*Yakını görmem bozuldu
*Numaram tam düzelmedi
*Görüyorum ama net göremiyorum.
      LAZER YAPANLAR NEYİ SAVUNUYORLAR?
Yenilik, sağlıkta başarılı bir müdahale olduğunu düşünenler
Dünyada çok sayıda lazer yapıldığını savunanlar: Lazer yapılanların çokluğu önemli mi? Ben hep 7-8 milyarlık dünya insanı arasında “Şu kadar insan lazer yaptırıyor” ifadesindeki miktar devenin kulağındaki bir hücre kadar küçük bir sayı… Yani hiç de önemsenecek bir miktar değil.
FDA onayı: Yukarıda FDA onayındaki gülünç durum anlatıldı.
      KİMLER LAZER YAPIYOR? Yazmamak gerekiyor....
      ALET EN ÖNEMLİ SORUN:
*Alet demode mi? Başarısızlığı gidermek için firmalar devamlı modelini değiştirerek gündemde kalmak istemektedir. Modelsiz, eskimiz aletle lazer de başarısız olacaktır.
*İşlevini sağlıklı yapıyor mu? Alet çalışıyor ama verimli mi? Bunun kararını kim verecek?
Aletin kalibrasyonu: Aletin özellikleri sık sık bozulmaktadır, firmanın sık sık kontrol ederek aletin kalibrasyonlarını yapmaları gerekmektedir.
Bakımını pahalılığı: Lazer aletlerinin periyodik bakımının yapılması gerekir. Yapılmaması ameliyatın başarısızlığına, hesaplarda sapmalara neden olur. Bu pahalı bir işlemdir. Maliyetin fazlalığı nedeniyle bakımdan kaçınmalar söz konusudur.
Akesuar ve malzemelerin pahalılığı: Birçok sarf malzemenin pahalılığı malzemenin özelliğini kaybettiği halde daha fazla kullanılmasına neden olmaktadır.
Aletin performansı: Aletlerin katalogda gösterdiği performans değerleri ile yaptığı iş uyuşmamaktadır. Bu dünya çapında inceleme yapan kuruşlarla kanıtlanmaktadır.
Bu bir alet savaşıdır ama kurbanları hastalardır. Firmalar kendi aletini satmak ve kullandırmak için her türlü yolu denemektedir. Bunun malum yolları TV haberlerinde zaman zaman anlatılmaktadır.
Yeni hastalar kazanmak için tüm yolları denemek: Başarısızlık ortaya çıktıkça yeni bir model alet çıkarıldığını, onun mükemmel sonuç verdiği reklamları ortaya çıkıyor. Çamaşır makinesi model ve reklamları gibi…
Firmaların para kazanma gayretleri: Alet satıcıları satış gayreti içindeler. Sorunlar çıktıkça sorun çıkarmayan yeni modeli piyasaya sürdüğü iddiası ile satışını koruma gayretindeler. İ modelini çıkardır, A modelini çıkardık…
Reklam hileleri: 
*Yeni ve en gelişmiş hizmetini hizmete sokma: Az bir değişiklikle yeni modelini çıkarmak beyaz eşyacıların klasik numarasıdır Başarısızlığa karşı yeni ve en son teknoloji cihaz çıktı kandırmacıları bu konuda da kullanılmaktadır.  *Kalın gözlük, sallapati davranış, kötü giyimli bir bayan… Sonra güzel giyimli, saçlar yapılmış, makyaj yapılmış güler yüzlü gözlüksüz makyajlı bir bayan..
*Çöp kutusu önünde atılmış, dışarıda gözlükler ile gözlük kullananlara psikolojik baskı görüntüleri.
*Gözlüğü ezme görüntüleri. Ama hiçbir kimsenin diğer bir mesleği aşağılama lüksü olamaz.
Yenilikçilik: İnsanda yenilikçi olma, yeni modeli kullanma, bulunan icadı kullanma hastalığı var, yenilikten yararlandım öğünmesi ruh hali var. İşin kazancını zararını hesaplama basiretini bir anda kaybediyor. Mühendis örneğini verdim..
      Doktorun deneyimi yeterli mi? Hastane büyük ve meşhur olunca  hastaların hiç birinin bu soru aklına gelmiyor. Olay bir ameliyattır, lazer ameliyatın bir bölümünde yapılmaktadır, lazeri doktor yapıyor, bunu unutuyorlar. Ya deneyimi yeterli değilse…
      GÜNÜ KURTARMAK, İLERİ DE NE OLACAK? Hedef bugünlerde günleri gözlüksüz geçirmek. İleride ne olacağını düşünmemek. Modern insanımızın zihniyeti bu. Bu günü mutlu geçireyim yeter düşüncesi.,
Göz yaşlanırken veya yaşınız ilerlerken sizi neler bekliyor? İnsan yaşlandıkça sizi yapısal bozukluklar, bir dizi hastalıkların çıkmasını bekleriz. Bu hastalıklarda sizin yaptırdığınız lazerli gözlük müdahalesi gözünüzü zora sokacaktır.
Yaşlanan göz: Gözdede yaşlılıkla ilgili bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Müdahale ile düzeni bozulmuş bir dokunun bozulmaya direnci sağlam bir doku kadar olmaz.
Cildiniz yaşlanıyor, gözünüz yaşlanmıyor mu? Yaşlandıkça deriniz kırışıyor, aynı yaşlanma gözünüzde de olacaktır.
Katarakt ameliyatı sırası önemli bir sorun. 40 yaşından sonra gelişmeye başlayan kataraktın tedavisi cerrahidir, lazer olmuş bir gözde ameliyat anında ve sonrasında ciddi sorunlar çıkabilir.
Göz tansiyonu:40 yaş üzerinde %2,5 oranında ortaya çıkan göz tansiyonu lazerle gözlük atma ameliyatı olan hastalar için önemli sorunlar ortaya çıkaracaktır. Göz tansiyonu lazer yapılan doku olan göz ön merceğinde çok ciddi problemler oluşturur. Göz tansiyon ilaçları da gözü kurutur. Zaten lazer de korneayı kurutan ayrı bir sorun idi.
Ya şeker hastası olursanız? Şeker gözyaşını ve göz yapılarını bozar. Hastaların en önemli sorunu gözyaşı yetersizliğine bağlı devamlı kum varmış gibi batma şikâyeti. İki gözü kurutan neden bir araya gelmektedir: Lazer ve diyabet.
Guatr: Guatr gözü ve korneayı etkileyen önemli hastalıklardan biridir.
Romatizma: Romatizma gözü kurutur. Lazer müdahalesi de..
Göz parametrelerinin ölçümlerine olumsuz etkisi: Göz ön merceği zedelenmiştir. Göz tansiyon ölçümleri, gözlük numarası ölçümleri, katarak ameliyatı ölçümleri artık hatalı sonuç verecektir.
Sizi bekleyen göz ameliyatları: Göz tansiyonu, katarakt gibi önemli göz hastalıkları 40 yaşından sonra kapınızı çalabilir.
Basit bir kornea yabancı cismi: Gözünüze kaçan bir yabancı cisim çıkarıldıktan sonra tüm düzeninizi alt üst edebilir.
      LAZERLE GÖZLÜK ATMANIN SOSYAL YÖNÜ
      Kimler lazer oluyor? Kimler lazerle gözlüğü atmak için müdahale yaptırıyor? Ben hep düşünmüşüm kimler bu ameliyat oluyor?
Kimler lazerle gözlüğü atma gayreti içinde?
* Kaşıyla, gözüyle, beniyle uğraşanlar. Saç nakliyle uğraşanlar, kilo sorunu olanlar, değişim arayanlar…
*Polis, subay olmak isteyenler
*Reklamlara kananlar: Adama 0.25 numara gözlük yazıyorsunuz, ille de ameliyat olmaz mı diye soruyor. Adam riskinden bi haber…
*Her şeyi tedavi ettirme psikolojisi içinde olanlar
      Hasta: Ben lazer olacağım, ameliyat değil. Hasta bunun ameliyat olduğunu ve ameliyatın bir bölümünde lazer olduğunu bilmiyor. Bir dakikalık lazer uygulaması diye ikna ediliyor.
      Hangi yaşlar? Göz numarasını sabitleştiği yaş 24 yaş civarıdır. Ben 17 yaşında -1.25 gözlük kullanırken 24 yaşına gözlük numaram -3.50 ye ulaştı. Maalesef 16-18 yaşlara polis ve subaylık müracaatları nedeniyle lazer teklif edilmekte ve yapılmaktadır.
      Zihniyete bak, bir mühendis:  Gözlükten kurtulmak için lazerle ameliyat olmuş. Tekrar gözlük numarası çıkmış. Tabii ki bana da gözündeki sorun için başvurdu. Göz doktorunun ilk ameliyatı yaptığı hasta benim diyor. Ücret de almamış. Kullanılan alet önce yıllarca İstanbul’da kullanıldı, sonra Denizli de sonrada bizim bölgemizde. Hekim ilk defa yapıyor. Para ödememek ve ilk yapılan olmak. Demek ki üniversite bitirmek kişiye bazı özellikler kazandırmaya yetmiyor. Belki de adamın basireti bağlanmıştır.

      SÖZÜ BAĞLARKEN..
      Şu bizim müzeyyen. Olanlar memnunum diyor, gerçek payı ne kadar acaba?  Memnun olanlar da çok. Ama hep Müzeyyen aklıma geliyor.
      Sağlık ticarettir, kim ne derse desin. İnanıyor musunuz, kansere çare bulunmadığına. Bir tek hücreden koyun üretecek kadar hücreye hükmedeceksiniz, ama hücrede artma demek olan kansere çare bulmayacaksınız. Lazerle gözlük müdahalesi yapana güzel para kazandıran bir ticari işlemdir.
Gözlük aksesuardır, saatte aksesuardır, vatandaş pahalı saatler kullanmaktadır. Hangisinin saate bakma ihtiyacı var?
      Talep var mı? Her geçen gün gözlükçü sayısı arttığına göre sonuca siz karar verin.
Mutlu insan bulunduğu durumu kabullenen insandır. Gözlük de yaşamın bir gerçeğidir.
      Yenilik ve macera. Karar sizin. Karar verirken bu günü değil ileride sizi nelerin bekleyebileceğini de düşünün.

         FERYATLAR FERYATLAR FERYATLAR
      Hocam iyi gunler 24 yasindayim.ist yasiyorum.bundan 5 yil once lazerle goz ameliyati oldum bi cahillik yapip fazla arastirmadan sormadan salak gibi dusuk dereceli gozlerime yaklasik 1,75- 2 derece astigmat(sonradan diger drlar gereksiz old soyledi bu yas ve derece icin ama is isten gecmisti).paragoz bi dra guvenip( hicbir yan etkisi yok deyip) pmyo icin.derecelerin tekrar artmasi yetmezmis gibi .daha once 2012 de boyle goz kurulugu olmustu Ancak su an goz kurulugu teshisi tekrar kondu cok yanma oluyor. Dr lotemax refresh ve lipotears jel verdi fakat bi azalma olmadi .nette restasis marka bi damladan bahsediliyo ama dr o derece kuruluk yok diyor.goz bebeklerinin ortasina gelen damarlarda surekli bi kizariklik var.segirme ve kirpiklerde dokulme var.nette daha sonra amlyt videolarini izleyince durumun vehametini daha iyi anladim.universite hayatim zehir gibi gecti.yazilarinizi okudum ama is isten gecti benim icin keske ameliyattan once bu yazilarinizi gorebilseydim.bi paragoz dra guvenip hic bir riski yok deyip oldum ve hayatim zehir oldu.isin bi kotu tarafi daha yillar sonra amlyt hakkinda bilgi almak icin o hastaneye(a... goz-a...) gittigimde oyle bi kayit olmadigini soylediler anliyacaginiz kacak amlyt olmusum.beni dersanedeki (c..) biri yonlendirmisti o dra adam meger orda calismiyomus seyyar drmus. sizce bu saatten sonra ne yapmaliyim su an kpss calisiyorum ama cok zorlaniyorum pismanlik ve psikolojik durumumda cabasi.su an 24 yasindayim ama kendimi 64 yasinda hissediyorum hic aklimdan cikartamiyorum bu durumu.bu sorun gecer mi yoksa kalicimi iyi calismalar yardiminizi bekliyorum hocam.
      Hocam su an icin size gelme imkanim yok. Allah sizden razi olsun milleti bilinclendirdiginiz icin.tabi hocam sitenize koyabilirsiniz.her yil benim gibi yuzlerce genc bilhassa bu p.... c.... tarafindan boyle paragoz drlara yonlendiriliyor. Sonra hastaneye gittigimizde boyle bi hasta kaydi yok deniyo anlayacaginiz tam bi sebeke olmus bunlar. Kampanya ayagina ucte bir fiyatina milleti risk yok diyip uc kurus icin genclerin sagliyigla oynuyorlar vicdansizlar. Saglik bakanliginin bunlara bir dur demesi gerekmiyo mu hocam. 25 yasin altindakilere yasaklanmasi sart bu ameliyatin.yasam sevinci dolu ben sirf bu yuzden intihari bile dusunecek hale geldim.kendimi bi turlu affedemedim.insan gencken kani kayniyo aklina isin obur tarafi gelmiyo ya da getirmiyo .velilerde cocuk kirilmasin diye ustelemiyo. Su an beni ameliyat eden dru ve nasil bi ameliyat yaptigini bilemiyorum bile.onceden beyaz olan gozun ak tarafinda simdi ince damarlar kapladi.sizce bundan sonra ne yapmaliyim hocam damarlar surekli kizariyo drlar lazer diyince yuzleri eksiyip kuruluk var diyor ve damla verip gonderiyolar sordugum sorulara kacamak cvp veriyolar.sizce bu kuruluk omur boyu mu surer yoksa bi umut duzelir mi ne dersiniz onerilerinizi bekliyorum.birde hocam su linkteki haberi okumanizi isterim zamaniniz varsa ......  Bu arkadasin durumuda oldukca vahim .birilerinin buna dur demeli .birileri para kazanacak diye insanlarin sagligiyla oynanmasina devlet izin vermemeli .lafi cok uzattim kusura bakmayin.     Son olarak Allah sizden razi olsun .sizin gibi paraya degil insanlarin sagligini on planda tutturan hekimlerin sayisini artrsin.digerlerinide bildigi gibi yapsin.hayirli aksamlar....

Main Midle Holder Not Insert
Main Right Holder Not Insert

GÖRSELLERİMİZ

Bottom Holder Not Insert