İşte Flap: Göz Hekimin Korkulu Rüyası

Gözlükten kurtulmak için yapılan lazer anlatılanların aksine bir ameliyattır. Göz ön merceğinin üst tabakası kesilir, lazer yapılıp kapatılır. Hastalara bunun bir ameliyat olduğu anlatılmamaktadır. " 5-10 saniyede lazer" yapılacak denmektedir. FLAP ÖMÜR BOYU GÖZ HEKİMİNİN DE SİZİN DE KORKULU RÜYANIZDIR.

     Bu bir ameliyattır. Ameliyat şeklinde göz ön merceğinde bir tabaka yerinden kesiliyor, lazer yapılıp kapatılıyor. Hastalara bunun bir ameliyat olduğu anlatılmamaktadır.  Birkaç saniyelik lazerle işlem tamam denmektedir.
Derdimiz flap: Flap lazer yapan göz hekiminin korkulu rüyasıdır. Bu rüya ameliyatla başlar, hastanın ömrü boyunca devam eder. Hasta kontrollere gelince flap’ a bir şey mi oldu diye göz doktorunun yüzü sararır.
Neden flap: Lazerle müdahalede lazer derine inememektedir. 200 mikron kornea parçası soğan zarı gibi kesilerek kaldırılır, lazer yapıldıktan sonra lazer yapıldıktan sonra yeniden yerine yerleştirilir.
Flap yırtılabilir, flap kırışabilir, flap ince kesilebilir, flap kalın kesilebilir. Flap zedelenebilir. Flapın menteşesi kopabilir. Flap tam olmayabilir. Flap merkezlemeyebilir. 
Zamanla flap: Flap zamanla damarlanabilir. Flap sararabilir, şeffaflığı azalabilir.      
Flap’ın kaynaması: Flap’ın ortası kaynamaz, kenarları birbirine yapışır ama yine
de travma ile kolayca birbirinden ayrılabilir.
Kırışıklığı mükemmel düzeltebilmek: Kesilen parça lazer yapıldıktan sonra eski yerine yatırılması anında kırışıklıklar olmaktadır. Bu görüntüde dalgalanmaya neden olur. Yerleştirilirken merkezlemeyebilir, katlanabilir, zedelenebilir.
Flap ömür boyu kurur. En büyük dert bu. Lazer ameliyatında ömür boyu bu kurumanın verdiği batmayı ve bulanıklığı gidermek için suni gözyaşı kullanır.
10 yıl sonra bile:10yıl sonra bile elinize bir spatül alarak flap’ ı kolaylıkla kaldırabilirsiniz. En önemli nedeni lazerle kesilen korneanın iki yanık yüzeyinin birbirine kaynamamasıdır. Hücrelerin üst üste gelmemesi: Kesilip tekrar yerleştirilen kornea dokusunda hücreler yine aynı sağlıklı dizilişte olabilir mi? Asla. Bu net görmede bozulma, ışık parıldamaları demektir.

Main Midle Holder Not Insert
Main Right Holder Not Insert
Bottom Holder Not Insert