Tedavide Hatalar Hatalar

Şaşılık ve göz tembelliği tedavileri hatalarla doludur. Okuyun, havanda su dövmeyin.

     Şaşılıkta en önemli sorun göz tembelliğidir. Göz tembelliğini düzeltmek şaşılığın da düzelmesini sağlayacak, bebeği ameliyattan kurtaracaktır.
Doktoru seçmek: Şaşılıkla uzmanlık derecesinde ilgilenen, şaşılık donanımı yeterli ve özellikle egzersizle şaşılık tedavisini bilen göz hekimi seçmelisiniz.
Günlük yaşamı düzene koymamak: Günlük yaşam hem şaşılık hem de göz tembelliği tedavisinde önemlidir. Göz doktorunuzun size yaşam tarzı konusunda geniş bir broşür vermesi gerekmektedir.
Gözlük numarasını azaltmadan tedaviye başlamamalı: Bebek ve çocuklar özel egzersizlerle daha küçük numaralarla görür. Daha küçük numara daha net görmek demektir. Özel egzersizlerle bu sağlanmalı sonra göz tembelliği ve şaşılık tedavisine başlanmalıdır.
Gereksiz yere gözlük kullandırmak: * Birçok bebekte 1-2 numara arasında artı gözlük ölçülmektedir. Bebek zaten +2.5ila +3.00 kadar artı gözlüğü gözlüksüz telafi eder. Şaşı olsa dahi. Bu gereksiz bir gözlük uygulamasıdır.
*Bebek çok yüksek numaralar ve iki göz arası fark çok değilse hipermetrop gözlüksüz de görür.  İlle de gözlük verme gayretine girmemeli, gözlüksüz görme egzersizleri yapılmalıdır.
Şaşılığa İlle de bir sebep aramak: şaşılığın çok az bir kısmı kas bozukluğu ve görme önündeki engel sonucudur. Büyük çoğunluğu shut off denilen beynin gelişme döneminde fonksiyonların kısa bir süre tıkanması ile ilgilidir. Araştırılsa da bir neden bulunamayacaktır.
Ufak gözlük numaralarının tedavide yararsızlığı:1-2 numara arası artı camlı gözlüğün takılmasından yarar beklememeli ve gözlük takmadan görmeyi geliştiren fonksiyonları canlı tutan egzersizlere başlanmalıdır.
Hekimin ille de bir şey yapma gayreti: Şaşı bebekte anne-baba doktor bir tedavi yapsın beklentisindedir. Doktor da bunu karşılamak için göze kapatma verir. Ama asla kapatmamalıdır.
Asla gözü kapatmamalı: Sağlam gözü kapatmak zavallı bir tedavidir. Olayı kavramamaktır.
Göz fonksiyonlarının gelişme dönemidir. Bu fonksiyonların gelişimini olumsuz etkilemektesiniz ve şaşılığı artırmaktasınız.
Artı numaralarda bulanıklaşma noktası: Şaşılığı gözlükle baskı altına almak için ilaçlı belli bir numaradan muayenenin tamamını vermek mesleki hatadır. Aynı durum göz tembelliği için geçerlidir. Artı numaralar belli bir numaradan sonra bulanık görür ve tedaviyi olumsuz etkiler. (Bakınız: Hapishanede volta atan adam)
Ekzantrik fiksasyonu değerlendirmemek: Görme gayreti yüksek numaralı tarafta görüntünün gören nokta dışına taşmasına neden olur. 1 mm.lik taşma %40 az görme nedenidir. Gözü kapatmak düzelme sağlamaz. Özel gözlükler özel tedaviler gerekir.
Merkezi görmeye yönelik tedavi daha etkilidir. Gözü kaptırtmak tedavi alanını genişletmektir, tedavinin etkinliğini azaltmaktadır. Etkili tedavi için ilave özel gözlükler gerekmektedir.  İlave bilgi sasibebek.com
 

Main Midle Holder Not Insert
Main Right Holder Not Insert
Bottom Holder Not Insert