Lazer sonrası daha net görün

Gözlüğü atmak için lazer oldunuz. Görme sorunları özel egzersizlerle önleyebilirsiniz.

     Gözlüğü atmak için lazer olanları önemli görme sorunları beklemektedir:
İşin teknik yönü: Lazer sonrası göz numarasının tekrar eski haline gelmemesi için lazeri göz ön merceğinden (kornea) 200 mikronluk tabaka (Flap) lazerle kaldırılır ve menteşeli olarak yatırılır. Ortaya çıkan alt tabakadan 200 mikron kadar bir bölüm lazerle eritilir. Sonra flap tekrar yerine yerleştirilir.
     Nedir net görmeyi bozan durumlar?
1.Hangi yanık iz bırakmaz?
Lazer yakar ve net görmeyi bozar. Tabaka kaldırırken iki yüzeyi de yakmaktasınız. Aşağıda eritilen alanın alt yüzü de lazerle yakılmaktadır. Saydam korneada iki yanık yüz.
2.Flap yayılmasında kırışıklıklar:200 mikron soğan zarından biraz kalındır, eski yerine yatırılınca kırışıklıklar, zedelenmeler, katlanmalar ortaya çıkar. Bu görmede netlik azlığı, parıltı, yansıma nedenidir.
3.Hücrelerin üst üste gelmemesi: Kornea hücrelerden oluşur. Flap yatırılınca hücreler üst üste gelememektedir.  Bu ışık yansıması, az görme, netlik azlığına neden olur.
4.Hücre ölümleri: Adı lazer olsa dahi yapılan işlem cerrahi müdahaledir ve hücre kayıpları ve tahribatları söz konusudur.
5.Flap’ la ilgili sorunlar görmeyi bozar: Flap zedelenebilir, yırtılabilir, merkezlenemeyebilir, kırışabilir, kuruyabilir…
6.İki yanık yüz yapışır mı? Yapışmaz. 10 sene sonra bile kolayca kaldırılabilirsiniz. Bu flap’ ın altındaki dokuyla bütünleşmemesi dolayısı ile net görmemesi demektir.
7.Göz kuruluğu: Gözyaşı yetersizliği, göz kuruluğu yüzyılımızın hastalığıdır. Göz hekimine şikâyet başvuru sırasında birinci nedendir. Bir göz hekiminin en fazla yazdığı ilaç göz kuruluğu ilacıdır. En önemlisi gözlüğü atmak için yapılan lazer en önemli gözü kurutan nedenlerdedir. Göz kuruluğunda net görme bozulur.
8. ve daha fazlası: Fazlası göz doktorlarının anlayacağı ilave teferruatlar.
     Görmede önemli sorunlar nelerdir?
Çift görme: Tek gözle çift görme ve iki gözle çift görme şeklinde rahatsız edici durumdur.
Netlik azlığı: Lazerin yakması, hücrelerin üst üste eski konumuna gelmemesi, kırışıklıklar net görmeyi azaltır.
Akşam ışık parıltıları, yansımalar: Akşamları oldukça rahatsız edici ışık parıltıları ve yansımaları olur. 2-3 yıl sürebilir ve araba kullanmakta çok sıkıntı çekilir.
Kontrast duyarlılıkta azalma:
Göz bebeği görme ilişkisi: Göz bebeğinin genişlediği durumlarda hastalar daha fazla rahatsız olmaktadırlar.
     Hastayı rahatlatmak
Durumun bozulmasının önüne geçilmesi: Lazerle müdahaleden sonra yeniden numara oluşması, görme bozuklukları erken dönem bozukluklarıdır. Yaş ilerledikçe
Kontrast duyarlılığın yeniden oluşturulması: Lazer tedavilerinden sonra kontrast duyarlık bozulur. Mutlaka kontrast duyarlılık egzersizle artırılmalıdır.
Göz kuruluğunun giderilmesi: En önemli sorundur, suni gözyaşı desteği, çok sık göz kırpma, fazla su içme, keten tohumu ile sorun giderilmeye çalışılır.
Göz bebeğinin olumsuz etkilerinin giderilmesi: Gece göz bebeği daha fazla genişler ve bu ışığa hassasiyet oluşturur. Hasta gece parıldamalarından oldukça rahatsızdır. Araba sürmede zorlanır.
Özel gözlükler: Gözü dinlendirmek, ışığa hassasiyeti azaltmak,net görmek için özel gözlükler kullanılır.

En Çok Okunanlar