Astigmatta Göz Tembelliği

Astigmat en önemli göz tembelliği nedenidir. Özellikle artı gözlerde.

     ASTİGMATI ÖNEMSEYİN
     Mükemmel görme ve yaşam boyu mutluluk için astigmat bebeklik ve çocukluk döneminde mutlaka düzeltilmelidir.
Astigmat net görmeme demektir: Gözlük veya lens ile düzeltilse bile astigmat normal göz gibi net görmez. Sert lensle düzeltmek gözlüğe göre biraz daha net görme sağlar.
Astigmat önemli göz tembelliği nedenidir: Gören noktaya görüntünün silik ve çizgi halinde düşmesi göz tembelliğine neden olur. Miyop’ u veya hipermetrop’ u çocuk gözünü kasarak telafi ettiği için göz tembelliği olasılığı daha düşüktür.  Astigmatta görüntüyü düzeltme gayreti sonuç vermez, yüzünü, gözünü kastığı için baş ağrısı ortaya çıkar. Hem uzakta hem de yakında görme net değildir ve yamuktur, eğri büğrüdür, siliktir. Hipermetrop astigmatta yakını, miyop astigmatta uzağı bulanık ve yamuk görürsünüz.
Astigmat düzeltilemeyen göz tembelliği demektir: Astigmat nedeniyle göz tembelliği tedavisi başarısız olur, aileyi daha çok uğraştırır. Düzeltme uzun sürer, tekrar kısa sürede yine tembelleşir. Çocuk kapatmalardan sıkılır, isyan eder. Tedavi uzadıkça tedaviye direnir.
Astigmat bebekte şaşılık nedenidir: Bebekte şaşılığın oluşmasında, şaşılığın artmasında, şaşılığın düzelmesinin gecikmesinde, gözde tembellik oluşmasında, tembelliğin düzelmemesinde astigmat önemlidir.
*Hipermetrop yakını görmemezliktir, astigmat uzakta görmemezliğe neden olur.
*Bebek artı gözlüklerde sph kısmındaki numarayı görme gayreti ile telafi ederek görmeyi sağlayabilir.
*Bebek gözlüğün astigmat kısmını gayret etse de telafi edemez, yani görmeyi sağlayamaz. Görmeyen göz kayar.
 *Bebekte astigmatın fazla olduğu taraf daha az görür ve daha tembeldir.
*Bebekte astigmatın fazla olduğu taraf kayar veya daha fazla kayar.
Astigmat şaşılık tedavisinin uzaması demektir: Görmeyen göz kayar. Astigmatta net görmenin sağlanamaması nedeniyle şaşılık tedavisi de uzar.
     Bebekte ve çocukta astigmat kolayca düzeltilebilir: Gözlük kullanmaya başlayacak bebek ve çocukta tedavinin başında ilk yapılacak işlemdir. Şaşılık ve göz tembelliğinde hızlı ve etkili tedavi için bu şarttır. Tekrar kaymaması ve tekrar tembelleşmemesi için de gereklidir.

En Çok Okunanlar