Miyop Tedavisinde Yol Haritası

Miyop artık ciddi bir hastalık olarak değerlendirilmeli.

    MİYOP TEDAVİSİNDE YOL HARİTASI
     Miyop uzağı görememedir. Gözlüksüz görme, gözlük numarasında ilerlemeyi durdurma için başarılı uygulamalar yapılmaktadır. Neler yapılmalı?
    A. Gelişme dönemi: 7-24 yaş miyopta ilerleme dönemidir. Bu dönem iyi değerlendirilmelidir.
Devamlı artan miyop’ u basit uygulamalarla durdurabilirsiniz.
*İlerleme riski olan grupta mısınız, önce bu belirlenmeli? Ailesinde yüksek miyop olanlar, kilolular, aşırı yakın çalışmak zorunda olanlar, uzun öğrenim yılları hedefleyenler… risk grubundadır.
*Miyop erken yaşta mı başladı? 7-8 yaşında başlayan 1,5-2,0 numara ve üstü miyop için ciddi önlemler almalısınız.24 yaşına kadar her yıl 0.50 civarında artacaktır.
*Tek gözde miyop olması göz tembelliği ve bazı göz hastalıklarının araştırılması yönünden önemlidir. Katarakt gelişimi ve göz tansiyonu akılda tutulmalıdır. Lensin durumu mutlaka değerlendirilmelidir.
*Siliyer veya Axial miyop döneminde misiniz? Siliyer dönem fonksiyonların gerilediği dönemdir, kolaylıkla gözlüksüz görme sağlanır ve hemen gözlüğe geçmeden gözlüksüz görme egzersizleri denenmelidir. Axial dönem korneanın dikleştiği, gözün ön arka çapının uzadığı gecikmiş dönemdir. Bu durumun belirlenmesinin göz hekiminizden talep ederek tedavinize yön vermelisiniz.
*Gözlük ile net görülmüyorsa lens iyi değerlendirilmeli, keratokonus araştırılmalıdır.
*Gözlük görme görevini üstlendikçe göz fonksiyonları giderek azalmaktadır. Gözlükle değil fonksiyonları işler duruma getirilerek görme sağlanmalıdır.
*Göz doktorunun tutumu en önemli ilerleme nedenidir. Göz doktoru gözlük numarasını artırmamalı, gerileyen göz fonksiyonlarını egzersizle normal düzeye çıkararak görüşü normal düzeye çıkarmalıdır.
*Bu tedaviler evde yapılan ev tedavisidir.
*Miyop için bir yaşam tarzı geliştirilmiş, bir broşür halinde hasta sahiplerine sunulmaktadır. Burada günlük yaşamda yapması, yapmaması gereken durumlar, beslenme, vitaminler, kilo, televizyon, bilgisayar, cep telefonu, oda, ışık, okul, okul sonrası, gün boyu geçirilen zamanda yapılacak uygulamalar anlatılmaktadır.
*Tedavide temel düşünce göz fonksiyonlarını canlı tutarak gözlüksüz görmenin sağlanması, göz üzerindeki baskıları kaldırması ve gerileyen göz fonksiyonlarını normal düzeye çıkararak gözlüğe duyulan gereksinimin ortadan kaldırılmasıdır. Göz tembelliğinin giderilmesi için de aktif tedavinin temelini oluşturur.
*Tedavide gözlük kullandırılmamaktadır. Yüksek gözlük numarası var ise kademeli olarak düşük gözlük numarası ile tedavi sürdürülmektedir.
     B.Gelişme dönemi sonrası: Yaşınız 24’ ü geçti, gözlük numarasını azaltabilirsiniz. Gözlüksüz de görebilirsiniz.
*Her yaş için etkili bir tedavi mümkündür.
*Ülkemizde "Gözlüksüz görme ve miyopta ilerlemeyi durdurma" uygulamaları yapan göz hekimleri  bulunmaktadır.

En Çok Okunanlar