Hipermetropta Uzağı Gözlüksüz Görme

Hipermetrop yakını görmez, hatalı uygulamalar uzakta da gözlüksüz görmeye neden olur.

      Bildiklerinizi unutun.  Dünyada hipermetrop gözlükle ilgili çok farklı uygulamalar yapılmaktadır.
* Hipermetropi yakını görmemektir, uzağı net görürler. Artı gözlük camı ile düzeltilir.
*Hipermetrop doğuştan gelir, 7 yaşına kadar ilerler, 7-10 yaş arası sabit dönemdir, sonra giderek 2-3 derece numara azalır.

    HİPERMETROPTA GÖZLÜKSÜZ GÖRME
    Hipermetrop gözlük ile düzeltilebilen bir görme kusurudur. Hipermetrop yakını ve birkaç metre ileriyi net
görmez 5 metreden ilerileri net görür. Hipermetrop egzersizinde temel düşünce gözün doğal durumuna yeniden kavuşmasını sağlamaktır. Gözün ön arka çapı değiştirilemeyeceğine göre göz fonksiyonlarını çalışır hale getirmektir. Egzersizler görme, şaşılık ve gözlük ile ilgili sorunlara çözüm getirir.
1.Gözlüğe bağımlılık oluşmasını önlemek. Gözlük taktıkça göz fonksiyonları giderek zayıflar, gözlük göz fonksiyonlarını üstlenir. Üstlendikçe daha yüksek numara ile görme gereksinim doğar.
2.Göz tembelliği oluşmasını önlemek: Artı camlarda en büyük sorun göz tembelliğidir. Göz fonksiyonlarının canlı tutulması zaten göz tembelliği oluşmasını önleyecek hem de varsa göz tembelliğini giderecektir. Tedaviye önce astigmatı gidermekle başlanmalıdır.
3.Şaşılık oluşmasının önüne geçmek: Görme gayreti, göz numaraları arasındaki fark, astigmat fazlalığı şaşılığı başlatır. Hipermetrop egzersizleri şaşılık oluşmasının ve varsa şaşılığın da önüne geçecektir.
4.Astigmatın oluşmasını önlemek, mevcut astigmatın giderilmesi: Astigmat gözdeki yamulmanın sonucudur. Göz ön merceğinde kırışma söz konusudur. Astigmat göz tembelliği, şaşılık, bulanık görme nedenidir. Ömür boyu gözlük takmamak için gidermek veya en aza indirmek gerekir. Bu ancak 7 yaş altında mümkündür.
5. Yüksek hipermetrop: Çok yüksek numaralı hipermetropta daha küçük numara ile görmesini sağlamak. Burada 7.00 numara üzeri hipermetropları anlatmaktayız.
6.İki göz arası numara farkı: İki gözden biri çok yüksek ise yüksek gözlük numaralı gözün açığının egzersizle giderilmesi gerekmektedir. Aksi halde gözde gerilme, göz tembelliği ve şaşılık ortaya çıkar.
7.Görme kalitesi: Daha düşük gözlük numarası ve astigmatın giderilmesi görme kalitesin artıracaktır. Yüksek numaradan kaynaklanan yanılgı ve yansımalar, iri görmeler giderilecektir.
8.Gözü rahatlatmak: Gözlük numarası ve gözlüğe bağımlılık azaldıkça gözler de rahatlayacaktır.
 Hangi yaşlar? Her yaş uygulanır. En etkili yaşlar 12 yaşın altındaki yaşlardır.

En Çok Okunanlar