Keratokonusta Görmeyi Geliştirmek

Keratokonus görmeyi ciddi olarak bozar.

  Keratokonus göz ön merceği korneanın  öne doğru balon vermesidir. Önemli görmemezlik nedenlerindendir. Kornea'da yapısalbozukluklar gelişir. Korneanın kollagen lifleri gevşer, kornea dokusu incelir, kornea öne doğru balon verir görme giderek düşer. Görüntüde uçuşmalar dağılmalar ortaya çıkar.

     Görmeyi korumak ve ilerlemeyi durdurmak için size önemli görevler düşmektedir: Gözlükle düzelmeyen bir görme var ise göz doktoruna gitmekte geç kalmamalısınız. Keratokonus tanısı kondu ise önce hastalığı ilerletmemelisiniz. Yaşınız 30 yaş altında ise kollagen liflerini sertleştiren ve ilerleme hızını azaltan "Cross Linking" işlemini mutlaka yaptırmalısınız.  Size uygulanacak kontakt lens görmeyi artırır. Sert lens daha iyi gösterir ama kullanmanız zor. Yumuşak keratokonus lenslerini de deneyebilisiniz. Göz ön merceğine yerleştirilen halkayı yaptırmayın, göz ön merceğini zedeler ve fazla etki sağlamaz. (Halka tedavisi)  Egzersizlerle ilerlemeyi durdurabilir, görmeyi artırabilir veya mevcut durumu koruyabilirsiniz. Konuyla ilgili kitabımız temin ederek gözünüzü koruyunuz.

                                  

 Keratokonus egzersizleri: Göz kasları arasındaki dengeyi kurarak astigmatı azaltmanız, keratokonusun ilerlemesini azaltmanız,  görmeyi artırmanız mümkün. "KERATOKONUS EGZERSİZLERİ  Gözü Koruyun görmeyi Artırın"

 
 

En Çok Okunanlar