Dünyada Miyop Çıldırdı

Artık bebekler de miyop. Çocuklar da kalın gözlüklü. Miyopu durdurmalısınız.

     DÜNYADA MİYOP ARTIŞI PATLAMA YAPTI
     Miyop uzağı görememektir, bir görme kusurudur. Göz küresi uzundur, görüntü sarı nokta önüne düşmektedir. Eksi camlı gözlüklerle düzeltilir.
     Miyop 7-14 numara arasında okul çağında başlardı. Bebeklerde miyop hiç olmazdı.  Yaş 20 olunca miyop da dururdu. Yüksek numaraya az rastlanırdı. Yıllarca lens uyguladık. Uyguladığımız lenslerin %98 i 3 numaranın altındaydı lens stoku bile yapmazdık. 3 numaranın üzerinde zaten pek hasta az idi.
     Şimdi bebekler de miyop hem de yüksek numara ile karşımıza çıkıyor. Daha önce atlar mıydık, hayır. Ve hızlı ilerliyor. Miyop daha erken başlar oldu. Bebeklere bilgisayar ve cep telefonu verme, erken başlayan kreş ve anaokulu uygulaması önemli nedenlerdendir.
     7-8 yaşlarda 3-4 numara miyop. 17-18 yaş civarı çocuklarda 4-5 numara miyop’ a sık rastlanır oldu. Kalın camlı gözlüklüler çoğaldı ve maalesef inceltmiş cam kullansalar bile.
     Miyopta ilerleme yaşı da uzadı. 20 yaş civarı durur diyorduk, 24 yaş demeye başladık.
Şimdi yaş 30, miyop hâlâ ilerliyor.
     Astigmat da çoğaldı, hem de yüksek astigmatlar. Bebekler yüksek astigmatla gelir oldu. Yüksek ve düzensiz, görmenin gözlükler artırılamadığı, ilerleyici, önemli görme kaybına neden olan keratokonus da çoğaldı. Astigmat gözlük de takılsa yeterince net göstermez. Odaklama nokta şeklinde değil, düzlem şeklindedir. Önemli göz tembelliği nedenidir. Astigmatsız yaşam mutluluktur.
     Ve gözlük yazıp gönderen doktorlar! Neden ilerliyor, ne kadar ilerleyecek, ne zaman duracak sorusuna verilen cevap “İlerleyebilir, önlemek mümkün değil, üzülmeyin ileride lazer olur…”  Miyop yalancı mı, geçici mi? Hiç araştırmadan incelemeden verilen gözlük reçeteleri. Ve o çocuk artık ömür boyu gözlüklü olacak. Aileler huzursuz, doktorlarımız duyarsız.
       Dünyada miyop patladı!

      Miyop’ta Uzakdoğu ülkelerindeki genetik yatkınlık biliniyordu. 90 lı yılların sonuna doğru miyop görülme, numara artışı ve ilerleme yaşı zirve yaptı.  20 li yaşlarda ilerlemesi biten miyop ileri yaşlarda dahi ilerler oldu. Miyop görülme sıklığı Avrupa’ da ikiye katladı.
*Miyop görülme oranı %8-25 den %40 ve üzerine çıktı. Çin, Singapur, Tayvan, Hong Kong, Japonya, Kore gibi gelişmiş ülkelerde, gençlerin yüzde 90'ında miyop’a rastlanıyor. Oysa bu oran daha önceleri %25-40 oranında idi.
*Yakın okumanın artması, gün boyu bilgisayar ve cep telefonu uğraşıları, televizyona ayrılan zamanın fazlalığı miyop’ ta patlamaya neden oldu.
      Miyop’ u durmalısınız, astigmatı gidermelisiniz.


   


En Çok Okunanlar