Anlamadım

Çok uzun yazmışınız. Okumaya ve kafa yormaya zamanım yok. Ne yapmalıyım? Yol haritam ne olmalı?

     ANLAMADIM
     Miyop uzağı görememedir. Eksi gözlükle düzeltilir. Bir gün miyop konusunda bir yazı kaleme alacağım hiç aklıma gelmezdi. Artık yazmak zorundayım çünkü dünyada miyop çıldırdı. Durdurmak mutlaka durdurmak gerekiyor. Bebek de miyop, çocuk da miyop… Miyop’ta genetik oranı çok düşüktür, yaşam tarzı miyop’ u ilerletmektedir. Herkeste mi? Hayır. Gözlerin birçoğu yaşam tarzı kötü de olsa etkilenmemektedir. Bunu özel muayenelerle belirleyebilme şansımız vardır.
     Önce internet kirliliği: Mesaj gönderiliyor, “İnternette şu egzersizler yazıyor, yapsam düzelir mi?” “ Yap bakalım düzelecek mi?” Biz olayı basit, yüzeysel, kolay zannederiz, balıklama atlarız. Sonuç tabii ki hüsran.
     Miyop oluşmasını önlemelisiniz. Önce koruyucu hekimlik uygulanmalıdır. Miyop oluşmasın engelleyebilir miyiz? Evet.
     Olaya Fransız kalanlar: Bu ifadeyi çok beğeniyorum. Güzel giyinmiş, belli ki kültürlü, sosyal bir baba ve çocuğu muayenede.  -8.00 numara gözlüğü olan 11 yaşındaki oğlunu getiren baba 6 ay önce göz numarasının -7.00 iken bir numara arttığını anlattı. Muayene sonrası 1 numara daha artmıştı ve 9.00 olmuştu. Göz dibine bakmak için gözünü genişletirken yarım saat bekleyeceklerini söyledim ve eline miyop’u durdurmak kitabını göz gezdirmesi için verdi. 2 dakika sonra kitap masaya konmuş adam cep telefonu ile uğraşıyor. Yani olaya tamamen Fransız kalmış, duyguları körelmiş. 11 yaşında -9.00 ve hâlâ ilerleyecek bir göz, ama ilgisiz, gözlükçüye gidecek, gözlüğünü alıp taktıracak, bir 6 ay sonra yine gelecek… Yine bir anne, belli ki çalışıyor, anlattıklarımı bile dinlemiyor, hemen muayene et gönder bizi havalarında… Miyop ilerler ama gözde önemli tahribatlar yapar…
     Basit savunma: Miyop artışında cep telefonu kullanıyor, miyop bu nedenle arttı gibi komik bir savunma var. Aynı miktarda cep telefonu kullanan kardeşinde neden miyop yok? Göz yapılarını inceleyen tetkikler bunun cevabını verecektir.
    Bebekte miyop:  Bebekte miyop olmazdı, şimdi bebekler yüksek miyop ile karşımıza geliyor.  Bebek miyop ise miyop’un çok ilerleyeceğini düşünerek önlem almalısınız. 7 yaşından önce miyop çıkması sizi düşündürmeli, göz doktorunuz incelmeler yapmalı, mutlaka miyop’ un ilerlemesini durdurmalıdır.
     Anaokulu stresi miyop’ta başlama nedenidir. Kırmızı ve mavi fazlalığı da miyop’u başlatır ve ilerletir.
     İlerleme yaşı: Doktor “ Miyop 20 li yaşlara kadar ilerler. Sonra lazer olur gözlükten kurtulursun..” Bu tam bir tüccar zihniyetidir.  Önce incele, neden ilerliyor20 yaşına kadar ilerler diyorduk, artık 30 yaşına kadar ilerler oldu. Artık ilerleme yaşı 24 değil otuzlu yaşlardır unutmayın.
     Miyop yeni başladı, dur orada: 8-10 yaşında 1,5-2,0 derecelik bir miyop 3-4 numaraya çıkacak bir miyop’ un habercisidir, önlem almalısınız.
     Yalancı miyop’u atlarsanız…: Miyop yeni başladı ise yalancı miyop olabilir hemen gözlük taktırarak onu ömür boyu gözlüğe mahküm etmeyiniz. Biometri ile gözün ön arka çapını, pakimetri ile kornea kalınlığını ve Otorefraktometre ile kornea kavsini ölçtürerek gözün durumunu değerlendirin ve miyopta göz incelemeler kısmından miyop’un gözdeki durumunu değerlendirin.
     Önlemler ve miyop: Miyop’un ilerlemesi alacağınız önlemlerle durdurulur. Doktorunuzla mutlaka görüşünüz. -4.00 bir miyop göz içinde bozulmaların habercisidir. 6 numaradan sonra ise sizi tehlikeler beklemektedir. İlerleyen miyop gözde hasar oluşturur. Yükseldikçe hasar oranı da artar.
     İlerde lazer olur:  İlerde lazer olur düşüncesi komik bir savunmadır. Unutmayın göz doktorları asla lazer olmuyor, siz neden olacaksınız.
     Fonksiyonları canlı tutun: Gözlük göz fonksiyonlarının giderek zayıflamasına neden olur. Göz fonksiyonlarını canlı tutmak kolay bir göz numarasını önleme yöntemidir.
     Gözü gözlükle bozmak: Gözlük bağımlılık yapar, unutmayınız. Baston almayın, bastona kalmayın. Gözü gözlükle bozmak bölümünün miyopla ilgili bölümünü dikkatlice birkaç defa okuyunuz. Sizin için ibret alınacak önemli püf noktaları vardır. Yalancı miyop’un önemli bir durum olduğu aklınızda kalmalıdır.
     Yeni başlayan küçük miyop: -0.50-0.75 numaralı miyop gözlüklerini çocuğunuza taktırmayın. Okulda sıkıntı çekiyorsa sadece tahtaya bakarken kullansın. 6 ayda bir gözlük muayenesi yaptırınız.
     İyi göz doktoru kimdir diye sorarsanız; Gözlük verip gönderen değil, sizi miyopla ilgili aydınlatan, miyopla ilgili incelemeleri 3-4 ayda bir tekrarlayarak size bir yol haritası çizen, miyop’u durduran, miyop’un göze vereceği hasar için önlem alan...
   
  Yaşlar ve miyop: Miyop miktarı ve yaş durumu size bazı konularda ipucu verecektir.
     Çocuk 10-12 yaşında ve -1.50-2,0 gözlük verilmişse ilerlemeye karşı önlemler almalısınız. Çevrenizde böyle bir tedavi ile ilgilenen göz doktoru yoksa göz ön arka çapını, kornea kavsini ve kornea kalınlığını ölçtürerek miyop’ un seyrini izletmelisiniz.  Miyop’u durdurmakla ilgilenen deneyimli bir göz doktoru ile bağlantı kurarak gözün durumunun değerlendirilmesini sağlayınız. Egzersizlerle ilgili bir kitap edininiz.
     Çocuğunuz 10-12 yaşında ve -3.00 civarında bir miyop gözlük yazıldıysa işi ciddi tutmalısınız. 24 yaşında miyop -5,0-6,0 numaralara ulaşabilir. Mutlaka tedaviyi böyle bir tedavide deneyimli bir göz doktoru gözetiminde yapmalısınız. Miyop göz yapılarını bozar, mutlaka önlem almalısınız.
     14-15 yaşında ve 3.00 civarında bir miyop da tehlikeli miyoptur. Üniversite sınavları nedeniyle aşırı çalışma nedeniyle ilerlemeye aday bir gözdür. -3.00 numaradan itibaren göz arkaları bozulur. Önleminiz hem ilerlemeyi durdurmak hem de göz yapılarının bozulmasını önlemeye yönelik olmalıdır. Kornea incelmemeli, kornea dikleşmemeli, göz ön arka çapı uzamamalı en önemlisi göz dibinde retina ve vitreus bozulmamalıdır.
     17-18 yaş 3-4 numara miyop. Bu sizin işi ciddi tutmadığınızı göstermektedir. Sizi böyle rahatlatan nedir bilmiyoruz ama lazer olur kurtulur diyorsanız göz doktorları asla ve asla lazerle gözlerindeki miyop’u düzelttirmiyor. Göz dibinde ciddi bozulmalar başlamıştır. Vitreus pelte özelliğini kaybetmiş, erimeye başlamıştır. Göz önündeki siyah leke lekeler hastayı rahatsız eder. Tavsiyemiz çocuğunuzu bu konuda uzmanlaşmış göz doktorunun kontrolüne sokmanızdır. Gözlük verip gönderen göz doktoruna değil.
     Astigmatı önemse ve önle.  Numara ne olursa olsun astigmatı mutlaka gidermelisiniz. Astigmatlı bir göz gözlük de taksa mükemmel görmez. Astigmatsız yaşam mutluluktur. Kolay egzersizlerdir ve yüzü güldürür.
     Kış ayları miyop hızlı ilerler. Okul stresi, aşırı yakın çalışma, ışıksız ortamlar artan uyum gücü miyop’u ilerletir. Yazın miyoptaki ilerleme azdır veya yoktur. Başka neler ilerletir derseniz 7-8 sayfalık bir metin sizi beklemektedir.
      Üniversite sınav hazırlık dönemi miyop’un en fazla ilerlediği dönemdir. Miyop tedavisine ayıracak zaman zaten yoktur. Sınav bitip üniversite kazanılınca göz numarası kalınlaşmış ve gözlük de çirkinleşmiştir. Ayıbı kontakt lensle kapatıp üniversitede yeni bir muhite girme çabası başlar. Miyop yine ilerleyecektir, üniversite stresi, yeni ve zorlanılan dersler miyop’ta artışa neden olacaktır.
     Yaş 24 miyop durdu. Bu bazıları için geçerli değil, 30 yaşına kadar ilerler.  Şimdi “Miyop nasıl geriler, göz numarasını azaltabilir miyim?” “Lazer olmalı mıyım? “Lens takabilir miyim?” Soruları ile doktora gelinir. Miyop özel yöntemlerle azaltılabilir. Özel lensler lensleri gece takar gündüz gözlüksüz ve lenssiz görebilirsiniz. Veya özel lensler ile korneanızı düzleştirebilirsiniz. Doktorunuzdan yardım almalısınız.
     Miyop artık ilerlemiyorsa…: İlerleme yaşını geçirdiniz. Azaltma veya miyop’u giderme işlemlerine başlayabilirsiniz. Bunun için göz yapınızın incelenmesi gerekmektedir. Neleri kaybettiniz, neleri düzeltebilirsiniz? 2000 yılından beri dünyada çok farklı tedaviler uygulanmaktadır.


    

En Çok Okunanlar