Yakını Görmemeyi Yönetmek

50-55 yaşına kadar yakını gözlüksüz görmelisiniz. Yakın gözlüğü imajınızı bozar.

     UNUTMAYIN !  Yakın gözlüğü takmaya başlayınca bir ay sonra, bir ay önce gözlüksüz gördüğünüz yazıyı ancak gözlük takarak görebilirsiniz.              
     Prespiyopi 40 yaşından itibaren başlayan yakını görmemezliktir. Burada size ve göz hekiminize bir görev düşmektedir, ellili yaş boyunca yakını gözlüksüz görmek.
     Neden gözlüksüz görmelisiniz?
     Önce imajınız bozulmaktadır. Yaşlı görünümüne adım atmaktasınız. Gözlüğü cepten çıkarıp işi bitince yerine koymak zahmetli bir iştir. Gözün görmesi gözlükle görmeden daha da nettir.
     Yakın görmemezlik neden doğuyor?
*Odaklama yetersizdir.
*Uyum yetersizdir.
*Fiksasyon yetersizdir. Bunların giderilmesi gözlük numarası artırılarak sağlanır. Bu daha kalın gözlük demektir.
*Numara artırıldıkça yük gözlüğe biner ve göz fonksiyonları giderek yetersiz hale gelir.
    ÖNCE GÖZÜNÜZÜ GÖZLÜKSÜZ GÖRMEYE HAZIRLAYIN:  
     Kırma kusurlarında genetik geçiş azdır, dış etkenler sizi gözlükle görmeye mecbur eder. 40 yaşından sonra yakını gözlüksüz görmek için gözü hazırlamanız gerekmektedir. Gözdeki bozulmaları önlemeniz, bazı fonksiyonları korumanız ve geliştirmeniz yararlı olacaktır. Yakını tamamen gözlüksüz görmek mümkün mü?  En az 55 yaşına kadar yakını gözlüksüz görebileceğinizi unutmayın.Göz doktoruna önemli görevler düşmektedir. Gözlük yazıp göndermek hastaya yapılacak en büyük zarardır. Gecikmeyin. Geç kalıp sonraları ben yakını gözlüksüz görmek istiyorum demeyin.
     KİŞİYE ÖZEL EGZERSİZLER
     Göz fonksiyonlarını canlı tutmak ve göz yapılarını korumak için fazla zaman almayacak kişiye özel egzersizler gerekmektedir. Kişiye özel dedik, sizin gözünüze uygun egzersizler için doktorunuzu aramalısınız.


            


     
En Çok Okunanlar