ASTİGMATSIZ YAŞAM MUTLULUĞU

Astigmatsız yaşam mutluluktur. Görmek, mükemmel görmek Allahın insanlar için en değerli lütfudur. Bir an her şeyi yamuk gördüğünüzü, görüntülerin uçuştuğunu, göz hareketleri ile görüntününde kıvrılarak hareket ettiğini düşünün ve sahip olduğunuz mükemmel görme için şükrediniz. Astigmat varsa bebeğiniz, çocuğunuz ve kendiniz için bu mutluluğu sağlayınız.

      ASTİGMATSIZ YAŞAM MUTLULUĞU
      Astigmat göz ön merceğinin (Kornea) veya göz içindeki lensin eğriliği veya yamukluğudur. En çok da korneanın eğriliğidir.  Görüntü hem uzakta bulanık hem de yamuktur.  Önemli baş ağrısı nedenidir. Gözlükle düzeltilse bile görmedeki netlik yeterli değildir.
     Hem uzakta hem de yakında görme net değildir ve yamuktur, eğri büğrüdür, siliktir. Hipermetrop astigmatlı yakını, miyop astigmatlı uzağı bulanık ve yamuk görür. Astigmatta gözünü kasarak görüntüyü düzeltme gayreti sonuç vermez, yüzünü, gözünü kastığı için baş ağrısı ortaya çıkar. Bebek gördüğü ile yetinir ve genellikle çok yüksek ve iki taraflı olmadıkça gözünü kasmaz.
     Görmek mutluluktur. Bir resme bakarsınız, bir manzaraya bakarsınız, bir bebeğe bakarsınız mutlu olursunuz. Televizyon alırken HD ararsınız ki görüntü daha kaliteli olsun. Astigmatta ise her baktığınız yeri yamuk görmek mutsuzluktur. Düzensiz astigmatlarda durum daha kötü, görüntüler uçuşmaktadır. Çok kaliteli Televizyon almışsınız ama kalitenin mutluluğunu yaşayamamaktasınız.    
     Astigmat bebekler ve çocuklar için bir habercidir, ileride çıkacak bir görme kusurunun habercisidir. Bu haberciyi iyi değerlendirmeli, önlemini almalısınız.
     Astigmat önemli göz tembelliği nedenidir: Gören noktaya görüntünün silik ve çizgi halinde düşmesi göz tembelliğine neden olur. Miyop’ u veya hipermetrop’ u çocuk gözünü kasarak telafi ettiği için göz tembelliği olasılığı daha düşüktür. 
     Astigmatta hatalı odaklama: Normal kişi gözünü odaklayınca görüntü foveada (sarı noktada) nokta tarzında netleşirken astigmatta bir düzlem tarzında oluşur. Bu gözde tembelleşme nedenidir ve gözlük de takılsa yeterli düzelme sağlanmaz. Miyop astigmatta görüntü sarı noktanın önünde hipermetrop astigmatta göz ön arka çapı kısa olduğu için
arkasında oluşur.
     Tedavide bebekler çok şanslı çocuklar şanslı
     Astigmatı çarşaftaki çok az bir kırışma gibi düşünebilirsiniz. Astigmat egzersizlerinde 3 yaş altı bebekler çok şanslıdır. Kaslar arası dengesizlik sonucu gözde yamulma söz konusudur. Top gibi göz sizin fark edemeyeceğiniz kadar az yamulur ama göz ön merceği kornea’ da hafif kırışma yapar.  Bu görmeyi bozar, farkına varılmazsa gözde tembellik oluşturur. Astigmat gözlük de taksa yeterince net görmez.
    Astigmat kolay egzersizlerle düzelir. Egzersizle göz üzerindeki baskılar ortadan kaldırılır, kaslar arası denge kurulur. Astigmatın ekseni hangi kasın gerdirdiğinin habercisidir.
     Çocuklarda göz kasları artık sertleşmiştir, göz küresine baskısı artmıştır ama mutlaka ve mutlaka 12 yaş altındaki astigmatlı çocuklarda uygulama önerilmektedir.
     Astigmatsız yaşama, mutluluğa merhaba demenin zamanı geldi. Bebeğniz için de çocuğunuz için de sizin için de bu mutluluğu çok görmeyiniz.Main Midle Holder Not Insert
Main Right Holder Not Insert
Bottom Holder Not Insert