Çocukta Miyop Çocukta Astigmat

Miyop oranı dünyada patladı. Miyop'u ciddi bir kusur olarak değerlendirmelisiniz. Doktora, anne babaya önemli sorumluluk düşmektedir.

     ÇOCUKTA MİYOP ÇOCUKTA ASTİGMAT    
     Ülkemizdeki miyop’un ilerlemesinde en önemli nedeni olayı basit görüp gözlük verip hastayı göndermektir. Sonucunda gözlüksüz görmesi gereken biri ömür boyu gözlük takmaktadır. Veya gözlüksüz idare edebilecek kadar küçük derecelerde kalma şansı varken 3-4 numara miyop ile yaşamını sürdürmektedir.
     Size bir yol haritası çizmek gerekmektedir. Bu haritaya uymanız çocuğunuzun ömür boyu gözlüksüz görmesini veya numaranın ilerlemeyerek gözlüksüz idare edebileceği düzeyde kalmasını sağlayabilir.
     Doktoru seçmek: Doktoru seçerken reçete yazıp gönderen doktoru değil, miyopta ilerlemeyi önleme tekniklerini bilen göz doktorunu seçmelisiniz.
     Yaşam tarzı: Bir çocukta miyop yeni başlamışsa çocuğa miyop ilerlemesin diye bir yaşam tarzı çizilmelidir. Olayı bir cep telefonu veya bilgisayar ile basitleştirmemek gerekir  Bu konuda 3-4 sayfalık broşürümüz mevcuttur.
     İlerleme: Gözlük takmamak değil takmak miyop’ u ilerletir. Fonksiyonları gözlük üstlendikçe daha yüksek göz numarası ile görme gereksinimi ortaya çıkar. Bir numaraya kadar miyop gözlüğü çocuk okul çağındaysa sadece tahtaya bakarken kullanmalıdır.
     Önceler sonralar:  “Hasta sahiplerine “Miyop okul çağında başlar, ilerlemesi 20-24 yaşına kadar sürer.” derken şimdi “Miyop 5-6 yaşında başlar, 30-35 yaşa kadar ilerler.” diyoruz. Cep telefonu, bilgisayar ve yaşam tarzı miyop’ u erken başlatır oldu, ilerlemeyi daha ileri yaşlara taşıdı. Artık bebekler 2-3 numara miyop ile karşımıza gelir oldu.
     Ailede miyop varsa: Miyop’u başlatmamak için önlemler almalısınız. Özellikle anne ve babanın ikisinde de miyop varsa, 1-2 kardeşte miyop varsa, yüksek miyop varsa işi sıkı tutmalısınız.
     Miyop 4-5 yaşında başlıyor: Bebekte miyop başlamışsa, numara birazda yüksekse sizi ilerleme hızı yüksek bir miyop beklemektedir. İşi sıkı tutmalısınız. Egzersizle ilerlemeyi durdurabilirsiniz. Gözlüğün bile yeterli net göstermediği astigmat oluşmasını engelleyebilirsiniz.
     Önceleri ailede var mı diyorduk: Şimdi ailede var mı demiyoruz, çünkü ailelerde bu kadar fazla miyop yon, yeni nesilde çok erken yaşlarda ve çok yüksek derecelerde miyop patlaması var.
     Kreş ve anaokulunu önemseyin: Kreş ve anaokulları miyop’u başlatan en önemli alanlardır. Yeni ortam, yeni arkadaşlar, öğretmenler, servis, resim yapma stresi miyop’u başlatır.
      İlkokul: İlkokul başladı, miyop oluşmasını engelleyici önlemler almalısınız, özellikle anne baba veya diğer kardeşler eksi gözlüklü ise. Okuma, yazma stresi, aşırı yakın çalışma miyop’ u provoke eder.
     Hemen gözlük almamalı: Doktor gözlük yazdı ise hemen gözlük almayınız. Siliyer dönemdir, gözler kasılmıştır, bir süre sonra düzelecektir veya çocuğunuzun egzersizle gözlükten kurtulma şansı vardır. 1.0-1.50 civarı miyop gözlük egzersizle giderilebilir.
     İş ciddi: 2.00-2.50 numara civarı bir miyop gözlük yazılmışsa işi ciddi tutmalısınız, ilerlemeyi önleyen egzersizlere başlamalısınız. Göz parametrelerini ölçtürerek ilerlemeyi izlemelisiniz. Yapılması gereken incelemeler sitemizde anlatılmaktadır.
*Okulun yükü arttıkça, bilgisayar ve cep telefonu günlük yaşamda daha çok yer kapladıkça miyop da hızlı ilerleyecektir. Ailenin alması gereken çok sayıda önlem vardır, yaşam tarzı belirlemek gerekir.
*Lise çağı okul yükünün artması nedeniyle miyop’un en fazla ilerleyebileceği dönemdir.
*Üniversitede zor bir bölüm seçilmişse miyoptaki ilerleme de fazla olacaktır.
     Üniversite bitti miyop duracak mı? Hayır. İş bulma, işe girme, askerlik stresi miyop’u tırmandırır. Aşırı yakın çalışmalı işler miyopta ilerlemeyi devam ettirir.
     Astigmatı önemseyin: Astigmat egzersizle giderilebilir ve 7 yaş altı en uygun dönemdir. Astigmatsız yaşam mutluluktur. Çünkü gözlükler astigmatta yeteli düzelme sağlamaz. Görme değil mükemmel görmelidir.
     Sorumluluk: Gözlük yazıp göndermişler.  Bana gelen hastaya doktorun kim diyorum adını bile bilmiyor. Gözlük verip gönderilmiş. Doktor da önemsemiyor, aile de. Yıllarca lens takmış bir göz doktoru olarak -3.00 üzerinde miyop lens stoku yapmazdım. Şimdi 3.00 ile -6.00 arasında o kadar çok hasta var ki …
   Sorumsuzlar… Kim bunlar gözlük verip gönderen doktorlar, çocukta tedaviyi sadece gözlük takmak sanan anne babalar… İleride lazer olur diye işi gevşek tutanlar…
   Sağlık ciddiyet ister. Miyop’u önemseyin, miyop üzerine ciddiyetle durulması gereken bir konudur.

 

 

 

En Çok Okunanlar