Overnight Lensler: Göz Numarasını Azaltan Lens ile Miyopu Durdurun ve Azaltın

Overnight lensler gece takılır, gündüz lenssiz ve gözlüksüz görmeyi sağlar. Ama asıl hedef göz numarasını azaltmaktır.

     MİYOPTA GÖZLÜK NUMARASINI AZALTMAK
     Göz hassas bir organdır. Milimetreler değil mikronlar gözde görmede önemli değişiklikler yapar. Miyop bir kişi gözünü hafif büzerse daha net görür, küçük gözlük numarası olan kişi ise gözlüksüz görür. Burada miyop gözde numarayı azaltmak için farklı bir yöntemi anlatacağız.
     1 mm= 3 derece miyop: Gözün ön arka çapındaki 1 mm.lik bir uzama 3 derecelik bir miyop’ a neden olarak uzağı görmenizi bozar.
      Göze gözlüğü atmak için yapılan lazerde de çok az düzleşme ile görme sağlanmaktadır. Korneada flap denilen bir parça pencere gibi kaldırıldıktan sonra lazerle ince bir tabaka eritilerek flap tekrar kapatılır. Eritilen parça nedeniyle tümsek olan kornea düzleşir ve görme sağlanır.
     Mikronların gözdeki hassasiyetten yararlanılarak kontakt lensle korneada düzleştirme uygulamaları ile gözlük numarasını azaltılması veya gündüz gözlüksüz görme sağlanabilmektedir.
     MİYOPTA KONTAKT LENS İLE GÖZLÜK NUMARASINI DURDURMAK VE YA AZALTMAK
     Kontakt lens ile miyopu durdurmak veya azaltmak:
*Her kontakt lens göz numarasını durdurur mu? Hayır.
*Her kontakt lens göz numarasını azaltır mı? Hayır.
 Bu iş için tasarlanmış özel kontakt lensler ve özel uygulamalar hem miyop’u durdurur hem de giderek azaltır. Miyop’ u durdurmak veya miyopu azaltmak ayrı işlemlerdir.
       Orthokeratology (Ortho-K) nedir? Özel olarak tasarlanmış lensler kullanılarak miyop, hipermetrop, astigmatizm ve yakın görme gözlüklerinin numarasını sabitleme veya azaltma işlemidir. Geometrik özelliği nedeniyle kontakt lens korneayı şekillendirir. Miyopta bu kornea merkezinde düzleşme şeklinde gerçekleşir.
       Lazer tedavisine alternatif mi? Göz dokularında harabiyet yapmadan görme düzeltilmektedir.  İstenirse göz eski haline getirilebilir. Lazer cerrahisinin güçlü alternatifidir.
     Miyop için Ortokeratoloji:
*Gözlük numarasını sabitleyen ve azaltan göz çalışmalarıdır. *Lense özel geometrik tasarım yapılarak korneanın düzleşmesini ve şekillenmesi sağlanır.
*Gece lens takılır, sabah çıkarılınca akşama kadar kişi gözlüksüz görür.
*2002 yılında  (FDA)  hem çocuk hem de olgun için kullanılabilir raporunu verdi.
*Her yaşta uygulanabilir, özellikle çocukluk çağında..
*Hem miyop’ un ilerlemesini önler hem de numarasını azaltır.
*Overnight lensler miyop’u azaltır ve gündüz kullanmak gerekmez.
     Corneal Reshaping nedir? Göz ön merceği korneaya yeniden şekil vermektir.
       Sorularınız
     Overnight lensler neden fazla kullanılmıyor? Yıllarca bu işi için mücadele eden kişiyim. Firmalar kurs almayan kişiye lens setini vermiyor, lens siparişini kabul etmiyor. Ülkemizde bu iş çok kolay ama bu bir iyilik değildir.
     Sert lens midir? “Rigid gas permeable (RGP) lens” yani sert lenstir. Bu özelliği sayesinde göz ön merceği korneayı şekillendirmektedir.
     Hangi görme kusurlarında uygulanır? En önemlisi miyop ve astigmatlar. Bunlar bizim için daha tehlikeli ve mutlaka yapılması gereken görme kusurlarıdır.
     Riski var mıdır? Uygun yerleştirme ve kullanımda da kuralına uyma şartı ile riski yoktur.
     Kalıcı mı? Uygulamanın cinsine göre evet.Ama siz “Ben sadece gece lensi takayım gündüz lenssiz ve gözlüksüz göreyim..” derseniz bu farklı bir uygulamadır. ,
     Gündüz de kullanmaya devam etsem: Gece lenslerini diğer lensler gibi sürekli kullanabilir miyim? Hayır. Bunlar korneayı şekillendirmeye yönelik olduğu için sabaha kadar süre olan 7-8 saat kullanmaya göre planlanmıştır. Fazla kullanımında enfeksiyon riski  günlük kullanılan lense göre daha fazladır.  2006-2010 yılları arasında 39 ülkede yapılan araştırmada 10 bin kontakt lens kullanan kişide gece lensinde 20 kişide, günlük kullananlarda 4 kişi de enfeksiyon gelişmiştir. Tabii bunlar da antibiyotikle giderilmiştir.
     Unutmayın! Bu lensler korneayı yeniden şekillendirmeye yöneliktir ve bu amacın dışına çıkılmamalıdır. Bulanıklık, ağrı kızarma olunca hemen çıkarmanız gözdeki sorunları ortadan kaldıracaktır. Duşta düşmemesi için gözünüzü sıkınız. Denize veya havuza girmeyiniz, kaybolur.
     Konu ile ilgili metin ve videolar:
https://youtu.be/Cmy9m6Eutlk
https://youtu.be/iTviHTY-wZo
https://youtu.be/Ylr1TcMq8cg
https://youtu.be/xT45EgoYfbU
https://youtu.be/Iptpn018d2E
https://youtu.be/E8VDLmvBnWc
https://youtu.be/guGdtjTit4w
https://youtu.be/DvfGfuQigr8
https://youtu.be/oXZuJHYu4E8
https://youtu.be/URkDyNDMnsQ
https://youtu.be/LjRlCfX4xdA
https://youtu.be/iJFh8kS0vOw
https://youtu.be/ik_aZqe9ql0

KORNEANIN YENİDEN YAPILANMASI LENS UYGULAMASI VE LENS TEMİNİ İÇİN BİZİ ARAYINIZ.

Main Midle Holder Not Insert
Main Right Holder Not Insert
Bottom Holder Not Insert