Overnight lensler: Gece Lens Ama Gündüz Gözlüksüz ve Lenssiz Görme

Sizin hedefiniz göz numarasını durdurmak, azaltmak veya gidermektir. Özellikle miyoplar ve astigmatlar için önemlidir.

    OVERNİGHT (UYKU) LENSLERİ
     Miyop çıldırdı, artık bebekler de miyop, çocuklar da. Hem de çok yüksek numaralar sizi bekliyor. Önce durdurmak sonra azaltmak gerekiyor. 3 numaranın üzeri miyop gözde ciddi bozulmalara da neden olmaktadır. Çocuk ve aile olayın ciddiyetini anlamıyor. Çocuk “Benim arkadaşlarımın hepsi de böyle yüksek numaralı..” diyor, durumu olağan kabul ediyor. Aile ileride lazer olur düşüncesinde ama lazer de olsa göz yapıların bozulmasından doğan çocuğu bekleyen sıkıntılardan haberi yok.
        Gelişme çağında göz numarasının ilerlemesi göz hekimin ve ailenin en büyük derdidir.  Hekim de ve aile de işi oluruna bırakmış. Ama göz hekiminin de ailenin de yapacağı çok şeyler vardır.  Miyop ilerlemesi yaşam tarzına çekidüzen verilerek önlenebilir. Geç kalan aileler için de başka önlemler alınması gerekir.
     Overnight lensler bunlardan biridir.  Overnight lensleri, ilerleme çağındaki çocukların ve gençlerin ilerlemesini durdurmak ve azaltmak için geliştirilmiştir.
      Burada 3 ayrı konu vardır:
1.Uyku lensleri gece lens takılır, sabah lens çıkarılır, gün boyu gözlük ve lens olmadan iyi bir görüş sağlanır.
2.Göz numara ilerlemesinin durdurulur.
3.Göz numarasının azaltılır.
     Güvenirlik: Lazerle gözlük atma operasyonlarından çok daha güvenli, geri dönüşümü kolay. Amerikan FDA onaylıdır.
     Ne zamandan beri uygulanıyor? 1960 yılından beri uygulanıyor. Sert lens uygulamaları fazla ilgi bulmadı. Son yıllarda lens teknolojisinin gelişmesi ile 1996 yılında yumuşak uyku lensi ile geliştirildi ve rahatlık sağlan
     Hangi yaşlar?  5 yaşından itibaren her yaşta uygulanabilir.
Özellikle 24 yaşına kadar gelişme döneminde. Özellikle çocuklar için kolaylıktır.
     Hangi numaralar? 5 -6 numaraya kadar miyop ve küçük astigmatlar, hipermetrop ve yakın görme bozuklukları
     Hangi görme kusurlarına uygulanır? Miyop, hipermetrop, astigmatizm, prespiyopi (yakını görememe)
Özellikle miyoplar miyoplarda numara ilerlemesi durdurulur aynı zamanda kademe kademe numara azaltılır. 5 -6 numaraya kadar miyop’ a uygulanabilir.
     Sistem nasıl işliyor? Özel tasarlanmış lens kornea yüzeyini düzleştirerek görüntünün retinaya normal kişide olduğu gibi düşmesini sağlıyor. Kademeli olarak lens kavsi düzleştirilerek korneanın düzleşmesi sağlanır. Çevre bölgesindeki nedbe dokusu gelişmesi burayı sertleştirmekte ve kornea merkezini düzeltmektedir.
     Ne yapmalı? Önce şu soruların cevabını vermelidir.
*Size gerekli mi?
*Gözünüz ilerlemeye meyilli bir göz mü?
*Gözünüz lens takmaya uygun mu?
*Gözlük numaralarınızın özelliği tedaviye uygun mu?
*Kornea kalınlığınız uygun mu?
 *Gözyaşı düzeyiniz yeterli mi?
*Alerjiniz var mı?
  
    Bu lensler;
     Korneayı şekillendirmeye yönelik lenslerdir.
Farklı amaçta olması nedeniyle diğer lenslerden farklı tasarımdadır. Bu nedenle sadece gece boyu takılır. Yanlara baskı yapıp kornea orta bölgesini düzeltir, yani görmenin sağlandığı orta alanda işlem yoktur. Dokunarak değil negatif ve pozitif basınç oluşturarak korneayı şekillendirir.
      Gözdeki değişim fazla mı olur? Saçınızın telini düşünün, onun kalınlığından çok daha azı gözünüzde değişiklik gerçekleştirilir.
     Sabah kalktınız: Sabah kalkınca ve lensi çıkarınca 10/10 gibi gözlüksüz veya lenssiz mükemmel bir görmeye sahip olursunuz ve bu görüşü gün boyu korursunuz. Bir gün lens takmayı unuttursanız ertesi güne kadar yine gözlüksüz görürsünüz.
     Neden pahalı? Bu kişiye özel üretimdir. Ölçülendirme yapıldıktan sonra üretim merkezine gönderilerek kişiye özel üretim yapılmaktadır. Bunu hazır elbise veya kişye özel dikilen elbise olarak değerlendirebilirsiniz.
     Ne gibi düşünebilirim? Köşeli karpuz üretimi gibi düşünebilirsiniz. Karpuz bir kalıbın içinde üretiliyor, küre gibi değil kutu gibi büyüyor.
     Göz doktoruna geldim, beni neler bekliyor? Göz doktoru gözyaşı, alerji, göz numarası yönünden değerlendirir, göz ön merceğinin haritasını 3 boyutlu video şeklinde çeker ve üretim yapan firmaya gönderir. Firma bulguları değerlendirir ve lensi gönderir.
     Farkında mısınız? Burada iki ayrı işlem uygulanmaktadır. Birincisi gece lens takayım gündüz gözlüksüz veya lenssiz göreyim diyen grup diğeri göz numarasını azaltacak veya düzeltecek hasta grubudur.
     Doktor yönetiminde: Diğer lens kullananlar gibi değil, doktor yönetiminde ve gözetiminde yapılan bir uygulamadır.
     Küçük numaralar: Küçük numaralarda düzelme süreci daha hızlı ve kısa sürelidir. Görmede düzelme yüksek numaralar için birkaç haftayı alır.
     Rahat mı? Yumuşak kontakt lens rahattır. Sert lenste rahatlığın sağlanması biraz daha uzun zaman ister. Ama uykuda olduğunuz için bunlar sorun olmaz.
     Tedaviyi istediğim zaman kesebilir miyim? Evet, kesebilir, gözlüğe dönebilir, ara verip tekrar başlayabilirsiniz. Veya lens diğer lenslerden kullanıyorsanız ona dönebilirsiniz. Veya lazer de olabilirsiniz.
     Lazer mi olsam? Biz sadece 32 tane göz doktorunun çalıştığı bir hastanede 8 gözlüklü doktorun hiç birinin lazer olmadığını hatırlatalım….
l


Main Midle Holder Not Insert
Main Right Holder Not Insert
Bottom Holder Not Insert