Yalancı Miyop

Hemen gözlüğe başlamayın. Yalancı ve geçici miyopu iyi değerlendirin.

     YALANCI MİYOP
     Yalancı miyop’u kalıcı miyop’a çevirmek en ciddi mesleki hatadır. Çok sayıda insan bu nedenle ömür boyu gözlük kullanmaktadır.
*Hemen gözlük almayın, bedenin önleyici mekanizmaları geliştirmesine zaman tanıyın.
*Yeni başlayan miyopta mutlaka ilaçlı ölçüm yaptırınız.
*Gözün ön arka çapını ölçtürün, lens şişmesini ve ön arka çapın uzamasını bu ölçümle değerlendirin.
     Yalancı miyop, geçici miyop: Bunlar farklı kavramlardır. Konuyu okudukça ikisinin farkını anlayacaksınız.
     Yalancı miyop’u kalıcı miyop’a çevirmek: Yalancı miyop iyi değerlendiriniz ve çocuğunuzu yaşam boyu gözlük mağduru yapmayınız.
     Gözü gözlükle bozmak: Yalancı miyopta gözlük verip yaşam boyu gözlüğe mahküm etmek bu ülkenin ciddi sağlık sorunlarındadır. Konuyu mutlaka okumalısınız.
     Gözlük sevdası: (Simülasyon) Okul çocukları bu işe çok meraklıdır. Görmüyor numarası yapar ve bazıları bu konuda o kadar ustadır ki doktoru bile inandırır, ilaçlı muayene yapılmazsa ölçüm makinesini bile kandırır. Unutmayın! Sağlam gözlü maymunlara -3.00 numara gözlük takılmış ve 2 ay sonra gözde -3.00 numaraya uygun değişiklikler gelişmiş, gözlük takmadan göremez olmuşlar. Bu değişimde beyin önemli rol üstlenmekte ve bozulan netliği düzeltmek için ön arka çap uzamaktadır.
     Lensteki değişiklikler yalancı miyop nedenidir:
*Stresi önemseyin: Stres nedeniyle bedende açığa çıkan bazı hormonlar göz içindeki lensin geçici olarak şişmesine neden olur. Lens su toplar ve şişer. Gözde 2-3 derecelik geçici miyop ortaya çıkar. Bedende rahatlama sağlanınca miyop eski haline döner. Bu dönemde gözün ön arka çapı normal uzunluktadır.
*Kan şekeri değişimini önemseyin: Günlük kan şekeri değişmeleri göz numarası oluşmasına neden olur.
*Kortizonlu ilaçlar: Kortizonlu ilaç kullanımı lenste su toplar ve geçici miyop’ a neden olur.
*Güçlü uyum ciddi yalancı miyop nedenidir: Aşırı yakın çalışma göz içindeki siliyer kası kasar ve yalancı
miyop oluşmasına neden olur. Bu dönemde gözlük taktırmak yaşam boyu gözlük kullanmaya neden olur. Uyum gevşetme egzersizleri görmeyi düzeltecektir.
*Odaklama ve fiksasyon: Yetersiz odaklama ve fiksasyon geçici miyop nedenidir. Lensin çevresindeki liflerde gevşeme az görmeye neden olur.  Bu durum miyop gözlük verilerek giderilmeye çalışılır.
     Göz kapağı baskıları: Göz kapaklarının gergin olduğu durumlarda geçici ve yalancı miyop ortaya çıkar.
     Göz kasları arasında denge bozuklukları: Aşırı yakın çalışmalar göz dışındaki 6+6
kasın aşırı kasılmasına neden olur ve bunlar arasındaki denge bozularak geçici miyop oluşur.
      Ani göz tansiyonu yükselmeleri: Yetersiz ışık, stres göz bebeğini büyütür ve göz tansiyonu yükselmelerine neden olarak geçici miyop’a neden olur. Lütfen ufak numaralarda hemen gözlük taktırmayın.
     Anlatılacak çok teknik konu var. İşin özeti hemen gözlük kullanmaya başlamayın, bedenin ve beynin gözü toparlamasına zaman tanıyın.

En Çok Okunanlar