Sihirbazın Tek Numarası

Sihirbazlar tek numara ile bu ülkenin insanını uyutuyor, oyalıyor.

     Sihirbazın tek numarası veya tek numara bilen sihirbaz. Şapkadan tavşan çıkarmak. Bizim sihirbazların başka hiçbir numaraları yok. Veya bildikleri tek numara bu. Ama meslek hayatlarını da sürdürüp gidiyorlar. Bilginin raf ömrü kısadır, her güne yenilenerek başlamak gerekmektedir.
Göz tembelliği tedavisi, kapat gözünü gel. Başka bir numarası yok.
Konverjans yetmezliği. Parmak hareketi yap, 3 ay sonra gel. Başka, başka numara yok ki.
Şaşılık. Gözünü kapat, 3 ay sonra gel. Düzelmedi bir daha kapat. Düzelmedi ameliyat.
Gözlük muayenesi. Ver gözlüğü gönder. 6 ay sonra kontrole gel. Görmüyor, artır numarayı.
İşin huhuki yönü: Ama bu sihirbazlar tek numara ile bu ülkenin insanını uyutuyor, oyalıyor. Birileri hesap sormalı, sorulmadığından, hukuki yollara gidilmediğinden bebeklerimiz, çocuklarımız, ailelerimiz eziyet çekiyor, zaman kaybediyor, gözler zarara maruz kalıyor.
Dosyalar: Muayene yaptığım hastalar üniversite hastanelerinin dosyalarını getiriyorlar, yapılanları görünce içim kan ağlıyor. Komik, gülünç şeyler. Sadece oyalama kâğıdı bunlar. Mesleğe ve yaptıklarına saygı duymak gerekir ama…
Yapıyor gözükmek: Yapmak başka, yapıyor gözükmek başka. Ülkemizdeki tedavilerin çoğu yapıyor gözükmekten ibarettir. Birkaç numara ile mesleği sürdürmektir. Neler yapmalı idi?
*Gözü kapatmak
: Bir göz tembelliğinde asla gözü kapatmamalı ve göz hekiminin yapması gereken onlarca tedavi var.
*Konverjans yetmezliği gözü aynı noktada toplayamamaktır, mükemmel görme için çok önemli, çok sayıda hastası vardır, atlanıyor. Onlarca tedavi yöntemi vardır.
*Şaşılık egzersizle düzelen bir göz hastalığıdır, göz hekimi ortoptik tedavi yapmalıdır. Ameliyat çok az miktarda bir hasta için gereklidir. Egzersizle düzelecek bir hastayı ameliyatla düzeltmek mesleki hatadır, hukuki sorumluluk doğurur.
*Gözlüğe yüklenmek: Yükü gözlüğe vermek göz fonksiyonlarını giderek zayıflatmak demektir. Miyopu devamlı artırırsınız. Hipermetroplarda kalın artı gözlükler taktırırsınız. Gözleri tembelleştirirsiniz. 55 yaşına kadar yakını gözlüksüz görmesi gereken hastaya 40 yaşından itibaren yakın gözlüğü verirsiniz. Astigmatları gözlükle gördürürsünüz.
     Bizim milli karakterimizden. Denemeden edemezler. Avunacak mazeretlerimiz hep vardır: Hele bir deneyelim düzelmezse çaresine bakarız. Olmazsa bir de başka doktora gideriz. Senin söylediklerin iyi de diğer doktorlar neden bunu hiç demiyor?..
     Biz daha çok yazarız. Ama sonuç değişmez. Tek numara bilen sihirbazla yine aynı numaraları ile bu ülke insanını uyutmaya devam eder. Ülkemiz kolay kazançlar, ucuz numaralar ülkesi. Ama böyle gelmiş, böyle gitmemeli.    

En Çok Okunanlar