Bebek Sizi Affeder mi?

Şaşılık ve göz tembelliği tedavisinde yapılan yanlışlar için bebeğiniz sizi affetmeyecek. Nedir bunlar?

     Bebek doğacak, büyüyecek okula gidecek, okullar bitirecek, evlenecek. İş sahibi olacak. Çoluk çocuğa karışacak ve bir gün geriye doğru bakacak, hayatını bir film şeridi gibi gözünün önüne getirecek ve ama birilerini asla affetmeyecek.
Göz kapatılan günler: Yaşamın en mutsuz günleri. Göz tembel az görüyor, az gören gözlerle saatler, günler geçiyor. 3 boyutlu görme yok. Mutlu günlerin eziyet dolu saatleri.
Bebeğine bu eziyete maruz bırakan anne babalar bu bebek sizi affeder mi? Fare ve kedi deneylerinde 15 günlük kapatmanın gözleri kör ettiği yayınlarla kanıtlandığı halde bebeğin gözünü kapattıran göz doktoru bu bebek sizi affeder mi? Göz tembelliğinde kapatmanın göz fonksiyonlarını daha çok bozmak olduğunu bilselerdi bu bebek eziyet çekmeyecekti.
Şaşılık tedavisini gözlük verip kapatma yaptıran göz doktoru ve bunu uygulayan anne babalar. Bu bebek sizleri de affetmeyecek.
Şaşılık ameliyatı yapan ve yaptıranlar bu bebek sizi affetmeyecek. Şaşılık bir dizi göz fonksiyonu bozukluğudur. Bunları işler hale getirmek şaşılığı düzeltecektir. Siz ameliyat ederek, ettirerek bir fidana kıydınız, gerekmediği halde sakat bıraktınız. Bu bebek ömür boyu düzelmemiş göz fonksiyonları ile mutsuz oldu. Ve hala mutsuz.
Boşuna gözlük kullandırılanlar. Hipermetrop yani artı numaralı gözlükler yakını görmemektir. Uzakta kullandırmak, bebeği ve çocuğu uzakta kullanmaya mahkûm etmek hekim hatasıdır. Yeni başlayan miyop’ u tedavi ederek gözlüksüz görme sağlamak mümkün iken gözlük veren, her gelişinde gözlük numarasını artırarak kalın gözlüğe mahkûm edenler ve o gözlüğü taktıranlar. Anne baba ve göz doktoru üçlüsü size sesleniyorum. Bu bebek sizi affeder mi? Gözlük göz fonksiyonlarını giderek tembelleştirdi. Göz fonksiyonları canlı tutularak bebeğin gözlükten kurtarılması gerekirdi.
Katarakt ameliyatı olan bebeğe 12 saat kapatma veren doktor ve onu uygulayan anne baba bu bebek sizi asla affetmeyecek. Katarakt ameliyatı olan göz zaten yarım diğer sağlam gözü kapatarak neden bozmaya çalışıyorsunuz. Hâlbuki görmeyi artırmak, şaşılığın önüne geçmek, iki gözü birlikte kullanır hale getirmek için yapacağınız çok şeyler vardı.
Bebeğine kötü kader çizenler. Anne baba bebeğine kötü kader çizer mi? Çizer. Ve çizenler de çoğunlukta. Çizen anne baba, çizdiren göz doktorları. “İlim bir nokta cahiller onu büyüttüler” Sağlığın durumu bu. Aşırı teşhisçilik, gereksiz bilgiler. Teferruat çoğaldıkça hekim özü kaçırıyor, pratiklerden uzaklaşıyor. Gözü kapat gel demek kolayına geliyor. Anne baba “Hele bir deneyelim, olmazsa …” havasında. Ameliyat olsun kurtulsun diyerek kendi rahatını kurtarma derdinde. Bebeğe kötü kader çizenler ve çizdirenler bu bebek sizi affetmeyecek…

En Çok Okunanlar