Dünyada Göz Tembelliği Tedavisi

Sağlam gözü kapatıp tembel gözü çalıştırmak 200 yıllık tedavi ve çok gerilerde kaldı.

      DÜNYADA GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİNDE NELER YAPILIYOR?  Göz tembelliği konusunda dünyada çok farklı uygulamalar yapılmaktadır.   Göz tembelliğine yeterince zaman ayıramayan göz klinikleri kapatmayla tedaviyi geçiştirmektedir. Göz tembelliğinde ihtisaslaşmış kuruluşlar çok farklı uygulamalar yapmaktadır. Bunlar aşağıda özetlenmektedir:
Değişen yaş kavramı: Daha önceleri 10- 12 yaş civarı iken 55 yaşına kadar uzanan göz tembelliği tedavileri söz konusudur ve bunlar için özel bilgisayar programları geliştirilmiştir.
Görme geliştirme merkezleri: Bunların görevi sadece görmeyi geliştirmedir. Genelde 2-3 katlı bahçeli evlerde yetişmiş elemanlar tarafından yapılmaktadır.
Ev tedavisi (Home Therapy) kavramı: Merkezlere gelemeyenler için düzenlenmiş paket program uygulamalarıdır. Bilgisayar programları, CD.ler, egzersiz kartları, basitleştirilmiş ev aletlerinden oluşmaktadır.
Gözlük numarasına özel düzenlemeler: Gözlüksüz görme şansı, daha düşük gözlükle görme, gözlük numarasını azaltma, astigmatı ortadan kaldırma, daha düşük hipermetrop gözlükle net görmenin sağlanması, göz numarasının ilerlemesinin durdurulması uygulamaları ile hastaya tedavi öncesi özel avantajlar sağlanmaktadır.
Egzersizler: Gören nokta ve beyne yönelik egzersizler, algılama egzersizleri, izleme egzersizleri, odaklama egzersizleri…
Bilgisayar programları: Gören nokta ve beyni uyarmaya yönelik internet ortamında on line verilen programlar ile paket göz tembelliği tedavileri kullanılmaktadır.
Basitleştirilmiş aletlerle ev tedavisi: Bunlar algılama (Perception) ve izleme (Eye tracking) egzersizleridir. Bir kısmı bilgisayarla da yapılmaktadır.
Aksesuarlar, egzersiz kartları: Bunların çoğu göz tembelliğine neden olan durumların düzeltilmesinde kullanılmaktadır.
Gözlükte farklı uygulamalar: Gözlüğe görme dışında göz fonksiyonlarına etki yapacak çok farklı görevler yüklenebilmektedir.
Özel gözlükler: Kırmızı-yeşil, kırmızı mavi gözlükler, görüntüyü gören noktada tutan, gören noktayı uyaran gözlükler, uyum gücünü düzene sokan gözlükler, gözün önünü ayarlanabilen saniye ve dakikada açıp kapatan LED ekranlı elektronik gözlükler… İlave bilgi sasibebek.com

En Çok Okunanlar