Kapatmasız Göz Tembelliği Tedavisi

Gözü kapatmıyoruz. Farklı tedavilerle daha yararlı ve kısa süreli sonuçlar elde edilmektedir.

     Göz tembelliği tedavisinde gözü kapatmak göz sistemine zarar vermektir. Özellikle bebekte gelişmekte olan göz fonksiyonlarını alt üst eder, gelişmesini olumsuz etkikiler.
İki gözü ayrı ayrı çalıştırmak: Gözler ayrı ayrı çalışınca  tek tek kapatılmış gibi etki yapar. Özel gözlüklerden yararlanılır. Uygulamada gözün durumuna göre gözlere ayrı ayrı fonksiyonlar yüklenir.
Gözlerin tercihli kullanımının sağlanması: Göz tembelliğinde.net gördüğü için devaml iyi gören göz tercih edilir. Tembel göze özel egzersizler yaptırılarak her iki gözün de tercihli kullanımı sağlanır. Uyum gücü tembel gözde iyi gören gözde farklıdır. İki göz arasında uyum gücü eşitlenerek sağlam gözün tercihli kullanımının önüne geçilmelidir. Görme arttıkça her iki göz de eşit kullanılır duruma gelir. Şaşılık varsa özel kas egzersizleri de tedaviye eklenir.
Özel gözlükler: Tedavide hastanın kendi gözlüğünden başka 5-6 adet daha özel gözlük kullanılmaktadır. Her gözlük ayrı bir fonksiyonun geliştirilmesini sağlar. Merkezi görmeyi geliştiren gözlük, görüntüyü gören noktaya düşüren gözlük, 2 ayrı cam özelliği ile sadece  gözlere yüklenen farklı özellikteki görüntüleri gören gözlük, daha net görmeyi sağlayan gözlük, uyumu gevşeten gözlük...
Füzyonu geliştirmek : Sağ ve sol gözden gelen görüntülerin beyinde üst üste getirtilerek birleştirilmesi füzyon fonksiyonudur, göz tembelliğinde füzyon bozulur. Füzyonun bozulma nedenlerinin ortadan kaldırılması gerekir. Gözleri +5.00 olan 2 çocuk demiştik. Biri gözlüksüz görüyor, diğeri +4.50 ile göremiyor, gözlüksüz rahatsız oluyor. Tedavide işin püf noktası buradadır. Göz tembelliğinde 3 boyutlu görme de bozulur. Bunun da düzeltilmesi egzersize eklenmelidir.

En Çok Okunanlar