Tembel Çocuk Tembel Göz

Tembel çocuğu odaya kapatıp çalış demeyin. Oturup dersine birlikte çalışın. Bunun gözdeki karşılığı göz egzersizleridir.

     Tembel çocuğu odaya kapatıp dersine çalış demeniz göz tembelliğinde sağlam gözü kapatarak tembel gözü çalıştırmaya benzer. Kapatarak zaten gözlere zarar vermektesiniz. Bu pasif göz tembelliği tedavisidir, tedavi bile değildir.
Oturup birlikte çocuğu derse çalıştırmanız akıllı çözümdür, gözdeki karşılığı aktif göz tembelliği tedavisidir. Ülkemiz gözü tembel insanlarla doludur, bunun sorumlusu da göz doktorlarıdır. Kapatmak asla ve asla bir göz tembelliği tedavisi olamaz. Çocuğunuzu da kendinizi de üzmeyin.
     Çocuk tembel, defterler düzensiz, kitaplar eksik, çocuğun bilgileri çok eksik… Çocuğu derse çalıştırmadan önce bunların düzene sokulması sonra derse çalışmaya başlanması gerekir. Gözdeki karşılığı gözlüğe, göze düşen görüntüye düzen vermektir. İlgili bölümünde anlatılmaktadır.

Daha Düşük Numara İle Görme: Artı numaralarda işin püf noktası çocuk +5.0 ile de görebilir, 1-2 numara ile de görebilir. Göz doktorunuz önce bunu çözerek çocuğun ufak numara ile görmesini sağlamalıdır. İnce cam gören noktaya normale yakın görüntü düşmesi ve göz tembelliğinin daha çabuk düzelmesi demektir. Konu hipermetropi’ de gözlüksüz görme bölümünde anlatılmaktadır.
     Çocuğu derse çalıştırmaya başladınız. Problemlerini çözün, eksik bilgilerini tamamlayın, ödevlerini birlikte yapın… Gözdeki karşılığı göz egzersizleridir. Göz tembelliğinin nedeni göz fonksiyonlarının gerilemesidir, asla ve asla sağlam gözü kapatmakla bu fonksiyonlar tekrar düzelmez. Bunu göz doktorlarımız hala anlamıyor.

Göz Egzersizleri: Tembel göze odaklama, algılama, izleme egzersizleri yaptırmak zorundasınız. Tembelleşen siliyer kası aktifleştirmelisiniz. Odaklama ile gören noktayı dolayısı ile beyni aktif olarak uyarmalısınız. Lens hareketleri ile lensi aktifleştirmelisiniz. Uyumu düzene sokmalısınız. Görüntüyü gören noktada toplamalısınız. Merkezi görmeyi geliştirmelisiniz… Göz doktorlarımız tek numara bilen sihirbaz gibidir, tek numaraları gözü kapattırmaktır. O numara da 200-300 sene gerilerde kaldı. Gözü kapattırmak mesleğe ihanettir, ülkemiz insanına eziyettir… Yazıyorum ama utanarak yazıyorum.

En Çok Okunanlar