12 Yaş Sonrası Göz Tembelliği Tedavisi

Bu sizin için bir şans olabilir. Bir sıra bile artış görme dünyanızı değiştirir. Son şansınızı mutlaka değerlendirmelisiniz.

     Bilinen ve genelde herkes tarafından kabul edilen görüş 12 yaşından sonra yapılan göz tembelliği tedavisinin başarı sağlamadığıdır. Son yıllarda gören nokta ve beyni uyararak, buralara belli öğretiler yapılarak göz tembelliğinde artışlar sağlayan bilgisayar programları değişik isimler altında piyasaya sürülmüştür.
Bunların başarı oranı nedir? Ülkemizde saygın ve büyük göz klinikleri bu programların satış ve uygulamalarını 3-5 yıldır yapmaktadır. Başarı sağlıyorlar ki hala satış ve uygulamalarına devam ediyorlar. Başarı sağlamadığı halde devam etmeyecekleri kanaatindeyiz. İsimler değişik ama yapılan işlemler benzer ve birbirinin taklididir.
12 yaş üzeri göz tembelliği tedavisinde başarıda bazı konular önemlidir:
Göz tembelliğinin derinliği önemli: Görme eşeli 10 sıradan oluşur. Sadece En üstteki bir sırayı gören kişi 1/10 yani 0,1 görmeye sahiptir. 1 ve 2. Sırayı gören kişi 0,2 görüyor demektir. 0.1 ve daha az gören kişide derin göz tembelliği vardır, tedaviye cevap vermez ama denenebilir. Tedaviye cevap verme ihtimali olan grup 3. Sırdan itibaren gören kişilerdir.
Şaşılığın varlığı önemli: 5-8 dereceden fazla şaşılığı olanlarda, bebek veya çocukken şaşılık ameliyatı geçirenlerde tedaviye zor cevap vermektedir. Şaşılık ameliyatı yapılmadan göz tembelliğinin düzeltilmemesi ve central (Merkezi) görmenin sağlanmadan ameliyatın yapılması (Hekim hatası) göz tembelliğinin tedavisinin inatçı belki de imkânsız hale sokmaktadır.
Gözlük numarası önemli: Gözlük numarası yüksek olanlar veya artı gözlüğü olup aynı zamanda yüksek astigmatı olanlarda da tedaviye cevap az olmaktadır.
Göz titremesinin varlığı önemli: Göz titremesinde görüntü gören noktaya düşmemekte ve gören nokta çevresinde dikiş makinesinin gezelemesi gibi dolanmaktadır. Bunlarda da tedaviye cevabın iyi olması için önce titremeyi baskı altına alacak uygulamalar yapılmalı sonra göz tembelliği tedavisine geçilmelidir.
Bebekliğinde katarakt ameliyatı olanlar: Katarakt ameliyatı olmakta gecikenler veya ameliyat sonrası lens veya gözlük takmayı ihmal olanlarda da oluşan göz tembelliği tedaviye inatçıdır. Genelde şaşılık da vardır. Gözlerde titreme de olabilir. Mutlaka uygulama yapılmalıdır.
     Tedavinin teknik yönü
Olayı çok yönlü düşünmek: Göz tembelliği tedavisinde başarısızlık olayı çok yönlü düşünmemekten ve sadece kapatma ile görmeyi artıracağını düşünen deneyimsiz göz hekimlerinden kaynaklanmaktadır.  Göz tembelliğinde gözlerde çok sayıda bozukluk söz konusudur, bu çok yönlü tedavi gerektirir. Gözü kapatmak, göze görüntü göndermek sorunu çözmez.
Özellikle ekzantrik fiksasyon belirlenmeli, gözden kaçan küçük şaşılıklar, konverjans yetmezliği giderilmeli, 3 boyutlu görme ve füzyon geliştirilmeli, bir gözün tercihli kullanımı engellenmeli, iki gözle tek görme sağlanmalıdır. Küçük gözlükle görme egzersizleri tedaviye eklenmelidir.
Sadece bilgisayar programı yeterli mi? Hayır. Piyasada 30-40 seans şeklinde günde yarım saat göze ve beyne uyarı veren egzersiz programı düzelmede yeterli değildir. İlave egzersizlerle desteklenmesi gerekmektedir.
Uygulama süresi: 12 yaş üzerinde en az 6 aylık bir uygulamadan yarar sağlan olasılığı çok fazladır.
Yaşım 20’ nin altı: Mutlaka denenmelidir, tedaviye cevap şansı oldukça yüksektir.
Yaşım 20: Bu civarda bir yaş için daha olumlu konuşulabilir. Mutlaka denenmelidir.
Yaşım 30:Tedavi şansınız olabilir, deneyebilirsiniz.
Yaşım 40 üzeri: Yaş kırkı geçince başarı şansı azalmaktadır. Deneme kararını size bırakıyoruz.

     Tedavilerin görme sistemine katkıları
     Yaş, şaşılığın varlığı, gözün ve gözlük numarasının durumuna bağlı olarak tedavi şansı değişir. 20 yaş üzeri tedaviler hastaya tedavi garantisi verilmeden yapılan tedavilerdir.
1-2 sıra artış bile: Az gören gözünüzde 1-2 sıra artış bile görme derinliğinde ve iki gözle bakış alanınızda olumlu etki yapacaktır. Sağlam gözün görme netliğini artırır. Görme alanına genişleme sağlar.
Şaşılık: Şaşılığınız var ve şaşılık egzersizi ile şaşılıkta yapılacak az bir düzelme bile görüşünüzde ve göz pozisyonunuzda rahatlama sağlayacaktır. Çünkü iki göz aynı eksene yönelik görmeye geçecek, birbirinin eksiğini tamamlayacaktır.
Göz fonksiyonlarında gelişmeler: Gözdeki fonksiyon bozuklukları göz tembelliğinin temel nedenidir. Bu tedaviler göz fonksiyonlarını normal düzeye ulaştırmak için oluşturulmuş bir dizi uğraşıdır. Hepsi gözün yararınadır, gözün çeşitli işlevlerini geliştirir. Şaşılık varsa düzelmeye, titreme varsa azaltılmasına yönelik yarar sağlar. Merkezi görmeyi, 3 boyutlu görmeyi geliştirir. Ekzantrik fiksasyonu giderir. Gözün odaklama, uyum, izleme, konverjans, füzyon, iki gözü kullanma, iki gözle tek görme fonksiyonlarını normal düzeye getirir.
Kaybım ne olur? Zaman ve para kaybettiğinizi düşünmeyin. En büyük kazancınız gözün fonksiyonelliğini sağlamanızdır.
Denemeli miyim? Karar sizin.   İlave bilgi sasivetembelgoz.com 

En Çok Okunanlar