Görmeye Derinlik Kazandırmak

Tembel gözde görme 1 sıra bile artsa sizde önemli bir rahatlama sağlayacaktır.

     Yaşınız 20 üzerinde: Gözünüzde tembellik var. Bir göz10710 görürken diğer gözünüzün 1/10 veya 2/10 gördüğünü varsayalım. Yani 8-9 sıra görmüyorsunuz. Böyle bir gözde tedavi şansınız 50 li yaşlara gidildikçe azalmaktadır. Ama yine de denemenizde yarar vardır. Beyni ve gören noktayı uyaran bilgisayar uygulamaları görmenizde artış sağlayabilir.
     Böyle bir gözde göz tembelliği tedavisi yaptırmanızın ne önemi var? Görmenizde 1-2 sıra bile artış olması görme dünyanızda çok değişiklikler ortaya çıkaracaktır.
1.Sağlam gözde görme kalitesinde artış: Gözler birbirinin eksiklerini tamamlar. Görme siniri başı, damarlar, burun ve kaştan dolayı görmeyen alanlar diğer göz tarafından tamamlanır. Her iki gözde birbirini karşılayan (Korrespondan) noktalar da üst üste gelerek daha net görmüş olur.
2.Görme alanının genişlemesi: Tek göz 70 derecelik bir alanı görürken iki gözle tek görme durumunda 120-180 derecelik geniş bir alana kavuşursunuz. Göz tembelliği tedavisinin önemi buradadır. Tembel gözde 1-2 sıra bile artış kişide hastanın fark edeceği bir rahatlama sağlayacaktır.
3.3 boyutlu görme: Gözün birinde tembellik olması görme derinliğini, 3 boyutlu görmeyi bozar. Hasta 3 boyutlu görmeyi bilmediğinden herkes öyle gördüğünü zanneder. Görmedeki 1-2 sıra artış 3 boyutlu görmede hastanın hissedeceği düzelme sağlayacaktır.
4.Füzyon gücünün artması: Füzyon sağ ve sol gözden gelen görüntülerin beyinde birleştirilmesidir. Göz tembelliğinde füzyon gücü zayıflamıştır. Görmede 1-2 sıra bile artış füzyonda rahatlama sağlayacak, her iki gözle tek görme daha netleşecektir.
5.İki gözü kullanma: Göz tembelliğinde hasta genelde iyi gören gözünü kullanır. Bu yorulma, baş ağrısı, net görmeme nedenidir. Tembel gözde görme arttıkça beyin iki gözü de kullanmaya başlar. Bu görmeyi daha da artırır.
6.Uyum gücünde düzelme: Tembel göz tarafında uyum gücü zayıflamış, uyum gevşemiştir. Uyum kameranın her mesafeyi netleştirmek için yaptığı zumun gözdeki karşılığıdır. Yapılan göz tembelliği egzersizleri uyumun normal düzeye gelmesini sağlayacaktır.
7.Korrespondans noktalar: Her iki gözde birbirini karşılayan (korrespondan) noktalar vardır. Sağ gözdeki bir noktanın sol gözde denk gelen bir noktası vardır. Burun, kaş,damar ve  sinirden dolayı gözün bazı görmeyen alanlar vardır. İki gözde birbirine karşılayan (korrespondan)  noktalar bu eksik görmeyi giderir. Tembel gözde bu şans yoktur veya bulanık ve yetersizidir. Egzersizle görmedeki artışlar bulanık ve yetersiz gören noktalarda görmenin ve görüntü tamamlamanın artması demektir. İlave bilgi sasivetembelgoz.com

En Çok Okunanlar