Tedavide Bunlar Önemli

Göz tembelliği tedavisinde başarı için bazı konulara önem vermelisiniz.

     Göz hekimlerinin en büyük hatası göz tembelliğini sadece görmemezlik olarak değerlendirmeleridir.  Sonucu tedavi etmeye çalışmaktadırlar. Düzelmeyi kalıcı yapmak için göz fonksiyonları çalışır hale getirilmeli, göz tembelliğinde etkili olan odaklama, uyum, konverjans, füzyon, eş zamanlı algılama, görüntü tamamlama, 3 boyutlu görme tedavide  göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar yapılmadığı için 12 yaşına kadar çocuk, aile ve göz hekimi boşa uğraşmakta, havanda su dövmektedirler.  Göz tembelliği tedavisine mutlaka düşük gözlükle görme uygulaması sağlandıktan sonra başlanmalıdır. Göz tembelliğintedavisinin başarısı için aşağıdaki konulara önem vermelisiniz:
7 yaşından önce: 3 yaşından önce göz tembelliği giderilmelidir. 7 yaş bile gecikmiş sayılır.
Sağlam gözü kapatmak: Gözü kapatmak iki gözle tek görmeyi bozar,  dolayısıyla şaşılığı artırır. Sağlam gözün de görmesini bozar. Beyinde gören hücre sayısının azalmasına neden olur.
Binoküler görüş: Şaşılık iki gözle tek görme bozukluğudur. Sağlam gözü kapatmanız iki gözle tek görmeyi daha da bozar ve şaşılığı artırır. Artmak iki gözde de şaşılık ve daha da derinleşen fonksiyon bozuklukları demektir.
Görmenin artışı şaşılıkta da düzelmeye neden olur: Gözü kapatma gibi bir hata yaparak şaşılığı artırmayın.
Görüntü: Görüntüyü gören noktaya kaliteli olarak düşürülme. Bu sağlanmadan tedaviye başlanmamalı.
Uyum gücü: farklı numara farklı uyum gücü demektir. Tedavi öncesi uyumla ilgili sorunlar çözümlenip sonra tedaviye başlanmalı.
Gözlük: Artı numaralar gözlükler daha düşük numaralarla gösterilebilir. İnce cam gören noktaya daha net görüntü düşürür. Önce gözlük numarası ayarlanmalı sonra tedaviye başlanmalıdır.
Açık göz: Her iki göz açık göz tembelliği tedavisi uygulanmalıdır. Sağlam gözü kapatma göz tembelliği tedavisi olmamalı.
Özel gözlükler: Görüntü gören noktada tutma ve gören noktayı çalıştırmakta kullanılmalıdır.
Tüm göz fonksiyonları çalışır duruma getirilmelidir: Göz tembelliğindeki düzelmenin devamlılığı için bu şarttır. Sağlam gözü kapatmak asla ve asla bir göz tembelliği tedavisi olarak kullanılmamalıdır.

Main Midle Holder Not Insert
Main Right Holder Not Insert
Bottom Holder Not Insert